Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

طالبان: تمام زندانیان دولتی آزاد شدند، دولت: آزادی آخرین ۴۰۰ زندانی منوط به تصمیم لویه جرگه است

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد شمار زندانیان دولتی افغانستان که این گروه آزاد کرده از توافق دوحه هم فراتر رفته و به عدد هزار و ۵ نفر رسیده است.

آگهی

در حالی‌که طالبان می‌گوید تمام ۱۰۰۰ زندانی دولتی را که طبق توافق دوحه وعده داده بود آزاد کرده است، دولت افغانستان می‌گوید آزادی بخش پایانی زندانیان طالبان به تصمیم لویه جرگه بستگی دارد.

به گزارش شبکه خبری طلوع نیوز، اشرف غنی، ‌رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه در همین خصوص اعلام کرد: «در لیست ارائه شده از سوی طالبان ۴۰۰ زندانی وجود دارند که بر طبق قانون اساسی، رئيس جمهوری صلاحیت تصمیم‌گیری در خصوص آزادی آنها را ندارد. این البته به این معنا نخواهد بود که ما این زندانیان را آزاد نخواهیم کرد، اما من باید با ملت مشورت کنم و بر اساس نظر لویه جرگه که نظر نمایندگان مردم است در این خصوص تصمیم می‌گیریم.»

رئيس جمهوری افغانستان همچنین افزود: «ما این کار را به خاطر آن انجام می‌دهیم که دولت افغانستان تمام موانع صلح را از میان بردارد. ما از اعلام آتش بس استقبال می‌کنیم و از طالبان می‌خواهیم این آتش‌بس را تمدید کند و مذاکرات با حکومت را آغاز کند تا در خصوص رهایی زندانیان بیشتر این گروه بحث شود.»

آقای غنی می‌گوید دولت او تاکنون ۴ هزار و ۶۰۰ زندانی طالبان را رها کرده است.

این در حالیست که در مقابل گروه طالبان روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد با آزادی ۸۲ زندانی دولتی دیگر، شمار زندانیان آزاد شده از سوی این گروه حتی بیش از توافقنامه دوحه شده و به یک هزار و ۵ نفر رسیده است.

طبق توافق میان گروه طالبان و دولت آمریکا که در دوجه، پایتخت قطر حاصل شد، طرفین توافق کردند با آزادی زندانیان طالبان و همچنین نیروهای دولتی افغانستان، روند مذاکره و گفتگو میان این گروه و کابل آغاز شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاریس به کابل: زندانیان طالبان که شهروندان فرانسوی را کشتند آزاد نکنید

۱۷ عضو لویه جرگهٔ افغانستان مبتلا به کرونا تشخیص داده شدند

کابل تمام زندانیان طالبان را آزاد می‌کند؛ سهیل شاهین: ظرف یک هفته مذاکره می‌کنیم