پیشنهاد تعویق دوباره اجلاس گروه ۷؛ ترامپ بار دیگر بر حضور پوتین تاکید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا   -  Copyright  آسوشیتدپرس

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر میزبانی از اجلاس گروه هفت را به تعویق انداخت و گفت که این اجلاس پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر برگزار می‌شود.

وی در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت: «بیشتر علاقمندم که این اجلاس پس از انتخابات برگزار شود. قصد داشتیم ماه سپتامبر برگزارش کنیم.»

ریاست چرخشی هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه هفت امسال برعهده آمریکا است.

کشورهای عضو گروه هفت قرار بود در ماه ژوئن به میزبانی آمریکا در کمپ دیوید دور هم جمع شوند اما همه‌گیری ویروس کرونا باعث شد تا این اجلاس به ماه سپتامبر موکول شود با این حال به نظر می‌رسد که بار دیگر برگزاری این اجلاس به تعویق افتاده است.

ترامپ گفت که کاخ سفید هنوز راهبران را به‌طور رسمی دعوت نکرده است. وی افزود: «ما هیچ دعوت‌نامه‌ای را ارسال نکردیم و با روسای کشورهای صحبت می‌کنیم.»

وی تاکید کرد که قصد دارد از کشورهایی که عضو رسمی گروه هفت نیستند نیز دعوت کند.

ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا قصد دارد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را دعوت کند، این موضوع را تایید کرد و گفت که او یک عامل مهم است: «مطمئنا او را به جلسه دعوت می‌کنم. عقیده دارم که او یک عامل مهم است.»

 روسیه در سال ۲۰۱۴ پس از الحاق کریمه به خاک خود، از گروه هفت [گروه هشت سابق] اخراج شد. در آن زمان باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بود.

اتحادیه اروپا ژوئن گذشته که زمزمه‌های حضور روسیه در اجلاس گروه هفت مطرح شد به واشنگتن هشدار داد نمی‌تواند به تنهایی قوانین را برای این گروه تغییر دهد.