مایک پمپئو احتمال دعوت از پوتین برای حضور در اجلاس گروه هفت را رد نکرد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه یک ژوئیه (۱۱ تیر) احتمال دعوت از ولادیمیر پوتین به نشست گروه هفت را رد نکرد اما تاکید کرد که دولت ایالات متحده نسبت به فعالیت‌های مسکو در افغانستان قاطع است.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه یک ژوئیه (۱۱ تیر) احتمال دعوت از ولادیمیر پوتین به نشست گروه هفت را رد نکرد اما تاکید کرد که دولت ایالات متحده نسبت به فعالیت‌های مسکو در افغانستان قاطع است.

وی به خبرنگاران گفت: «رئیس جمهور ترامپ تصمیم می‌گیرد که آیا می‌خواهد پوتین به اجلاس گروه هفت بیاید یا نه. این تصمیم با او است.»

وی تاکید کرد که کاملا این موضوع را به رئیس جمهوری آمریکا واگذار می‌کند. آقای پمپئو در عین حال افزود: «اما معتقدم که خیلی مهم است با روس‌ها به طور مرتب تعامل داشته باشیم.»

رئیس جمهور ترامپ تصمیم می‌گیرد که آیا می‌خواهد پوتین به اجلاس گروه هفت بیاید یا نه. این تصمیم با او است
مایک پمپئو
وزیر امور خارجه آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با اعلام تعویق برگزاری نشست گروه هفت به میزبانی واشنگتن از تمایل خود برای دعوت از رهبران روسیه، کره جنوبی، استرالیا و هند به نشست سران گروه هفت سخن گفته بود. روسیه در سال ۲۰۱۴ پس از الحاق کریمه به خاک خود، از گروه هفت [گروه هشت سابق] اخراج شد. در آن زمان باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بود.

کشورهای عضو گروه هفت قرار بود در ماه ژوئن به میزبانی آمریکا دور هم جمع شوند اما همه‌گیری ویروس کرونا باعث شد تا این اجلاس لغو شود با این حال به نظر می‌رسد مقام‌های آمریکایی در نظر دارند این اجلاس را در ماه سپتامبر برگزار کنند.

سخنان آقای پمپئو از احتمال دعوت پوتین به اجلاس گروه هفت در حالی مطرح می‌شود که روزنامه نیویورک تایمز اخیرا در گزارشی مدعی همکاری میان مسکو و گروه طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی شده است. مقام‌های دولت دونالد ترامپ البته این گزارش‌ها را «بی اساس» خوانده‌اند.

روسیه و طالبان نیز اطلاعات این گزارش را کاملا تکذیب کرده‌اند اما پمپئو تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا مدت‌ها فعالیت مسکو در افغانستان را زیر نظر داشته است.

وی افزود: «اگر به اطلاعات موثقی برسیم که نشان دهد روسیه جان آمریکایی‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد، به آن به‌طور جدی و محکم پاسخ می‌دهیم.»

روس‌ها ۱۰ سال است که سلاح‌هایی را در آنجا [افغانستان] فروخته‌اند و جان آمریکایی‌ها را به‌خطر انداختند. ما مخالفت خود را ابراز کرده‌ایم
مایک پمپئو
وزیر امور خارجه آمریکا

وی تاکید کرد که واشنگتن این مساله را جدی گرفته است و به درستی آن را مدیریت کرده است. آقای پمپئو افزود: «روس‌ها ۱۰ سال است که سلاح‌هایی را در آنجا فروخته‌اند و جان آمریکایی‌ها را به‌خطر انداختند. ما مخالفت خود را ابراز کرده‌ایم.»

وی تصریح کرد: «آیا ما به آن‌ها هشدار می‌دهیم؟ آیا با آن‌ها صحبت می‌کنیم؟ فکر می‌کنم جواب این است که البته که ما این کارها را انجام می‌دهیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهاد تعویق دوباره اجلاس گروه ۷؛ ترامپ بار دیگر بر حضور پوتین تاکید کرد

«ترامپ از همکاری روسیه با طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی آگاه بوده است»

ترامپ پس از «نه شنیدن» از مرکل، نشست گروه ۷ را به تعویق انداخت