Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش روسیه و طالبان به گزارش رسانه آمریکایی درباره افغانستان: خبر جعلی است

سربازان آمریکایی در افغانستان
سربازان آمریکایی در افغانستان Copyright Sgt. Justin Updegraff/Public Domain
Copyright Sgt. Justin Updegraff/Public Domain
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنها چند ساعت پس از انتشار گزارشی در روزنامه نیویورک تایمز آمریکا مبنی بر دخالت روسیه در کشتن نیروهای ناتو از جمله سربازان آمریکایی در افغانستان، هم طالبان و هم روسیه به این موضوع واکنش نشان دادند.

آگهی

تنها چند ساعت پس از انتشار گزارشی در روزنامه نیویورک تایمز آمریکا مبنی بر دخالت روسیه در کشتن نیروهای ناتو از جمله سربازان آمریکایی در افغانستان، هم طالبان و هم روسیه به این موضوع واکنش نشان دادند.

وزارت امور خارجه روسیه در این باره اطلاعات ارائه شده در این گزارش را جعلی توصیف کرد و گفت: «چنین اخبار جعلی تنها به سطح پایین مهارت آژانس‌های جاسوسی ایالات متحده خیانت می‌کند.»

نشریه نیویورک تایمز آمریکا در گزارشی ادعا کرد که تحقیقات مقامات اطلاعاتی ایالات متحده حاکی از آن است که یک واحد اطلاعاتی نظامی روسیه، در خلال مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ بیست سالۀ افغانستان، بطور مخفیانه به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان پول داده تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی حاضر در افغانستان از جمله سربازان آمریکایی را بکشند.

از سوی دیگر سفارت روسیه در واشنگتن نیز در حساب توئیتر خود نوشت: «اتهام‌های بی‌اساس و ناشناس منتشر شده از سوی نیویورک تایزم درباره اینکه مسکو مغز متفکر در پشت کشتار سربازان آمریکایی در افغانستان است منجر به این می‌شود که جان کارکنان سفارت‌خانه‌های روسیه در واشنگتن و لندن به‌طور مستقیم تهدید شود.»

همزمان ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز با رد گزارش نیویورک تایمز گفت که اعضای این گروه چنین پیوندی با واحد جاسوسی کشور دیگر ندارند و این گزارش صحت ندارد.

وی معتقد است که چنین ادعاهایی برای بدنام کردن طالبان است.

کشتن و ترورهای هدفمند ما از سال‌ها پیش وجود داشته و ما از منابع خود این اقدامات را صورت دادیم. این موضوع پس از توافق با امریکایی‌ها تغییر کرده؛ جان آنها تضمین شده است و ما به آنها حمله نمی‌کنیم
ذبیح الله مجاهد
سخنگوی طالبان

وی افزود: «کشتن و ترورهای هدفمند ما از سال‌ها پیش وجود داشته و ما از منابع خود این اقدامات را صورت دادیم. این موضوع پس از توافق با امریکایی‌ها تغییر کرده؛ جان آنها تضمین شده است و ما به آنها حمله نمی‌کنیم.»

طالبان همچنین در بیانیه جداگانه نیز گفت: «هدف از اینگونه تبلیغات این است که در مقابل خروج نیروهایی آمریکایی مانع ایجاد شود و اذهان حامی صلح در آمریکا ضعیف و مشوش شود.»

در این بیانیه تاکید شده است که طالبان ابزار دست هیچ کسی نیست که برای اهداف دیگران استخدام شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: نیروی دریایی روسیه به سلاح هسته‌ای مافوق‌صوت مجهز می‌شود

روسیه ادعای آزمایش سلاح ضدماهواره‌ای را رد کرد: تبلیغات رسانه‌ای است

ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه خارج می‌شود