پوتین: نیروی دریایی روسیه به سلاح هسته‌ای مافوق‌صوت مجهز می‌شود

ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهوری روسیه   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

به گفته رئیس‌جمهوری روسیه پهپادهای هسته‌ای برای استفاده در عمق آب دریاها نیز در اختیار نیروی دریایی این کشور قرار خواهد گرفت.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه گفت که نیروی دریایی این کشور به سلاح های هسته ای مافوق صوت که از آن برای ضربه به مواضع دشمن استفاده می شود مجهز خواهد شد.

به گفته رئیس جمهوری روسیه پهپادهای هسته ای برای استفاده در عمق آب دریاها نیز در اختیار نیروی دریایی این کشور قرار خواهد گرفت. بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه آخرین مرحله آزمایش این پهپادها و همچنین سلاح های هسته ای مافوق صوت در جریان است.

رئیس جمهوری روسیه که در مراسم رژه سالانه نیروی دریایی این کشور در «سن پترزبورگ» سخن می گفت از الحاق ۴۰ کشتی جدید به تجهیزات این نیرو طی سال جاری خبر داد. ولادیمیر پوتین به زمان دقیق تجهیز نیروی دریایی روسیه به سلاح های هسته ای جدید اشاره نکرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهوری روسیهAP Photo

موشک های کروز مافوق صوت زیرکون (Zircon) و پهپادهای هسته‌ای پوزئیدون (Poseidon) که برای استفاده زیر دریایی ها طراحی شده است از جمله سلاح هایی هستند که قرار است در اختیار نیروی دریایی روسیه قرار گیرند. به این ترتیب ناوهای روسی امکان استفاده از موشک های کروز مافوق صوت «زیرکون» را خواهند داشت.

مشخصات موشک های کروز مافوق صوت «زیرکون» که شامل سرعت زیاد، پرواز در ارتفاع بالا و قابلیت مانور فراوان می شود در عمل رهگیری آنها را دشوار می کند. حداکثر سرعت این موشک ها به بیش از پنج برابر سرعت صوت می رسد.

هر چند ولادیمیر پوتین پیش از این مشارکت کشورش در هرگونه «رقابت تسلیحاتی» را رد کرده است اما با این حال بر قابلیت سلاح های جدید روسی تاکید می کند. به گفته رئیس جمهوری روسیه نسل جدید سلاح های هسته ای این کشور منحصر به فرد هستند و به هر نقطه ای از کره زمین می توانند ضربه بزنند.

او سال گذشته تهدید کرده بود که ناوها و زیردریایی های روسیه در نزدیکی آب های سرزمینی ایالات متحده را در صورت استقرار سلاح های هسته ای میان برد آمریکا در اروپا به موشک های مافوق صوت مجهز خواهد کرد.

مطالب مرتبط