Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کرونا برنامۀ بلندپروازانه پوتین برای توسعه ملی روسیه را عقب انداخت

کرونا برنامۀ بلندپروازانه پوتین برای توسعه ملی روسیه را عقب انداخت
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه توسعه ملی ۳۶۰ میلیارد دلاری مورد نظر پوتین در حال حاضر نیز از زمان‌بندی پیش‌بینی شده عقب افتاده است.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه در جریان یک برنامه تلویزیونی با حضور سایر مقامات دولتی این کشور اعلام کرد دولتش در پی همه‌گیری کووید۱۹ برنامه بلندپروازانه توسعه ملی را مجددا تدوین می‌کند.

برنامه توسعه ملی ۳۶۰ میلیارد دلاری مورد نظر پوتین در حال حاضر از زمان‌بندی پیش‌بینی شده عقب افتاده و او قصد دارد اصلاحاتی بنیادین در آن انجام دهد. 

در برنامه جدید، اهدافی کلیدی برای بهبود وضعیت روسیه تا سال ۲۰۳۰ میلادی از نظر برخی شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی، از مراقبت‌های بهداشتی و امید به زندگی گرفته تا سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی برای بهبود استانداردهای زندگی در نظر گرفته شده است.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

بر اساس تقویم پیشین، برنامه توسعه ملی روسیه قرار بود تا سال ۲۰۲۴ میلادی یعنی پایان چهارمین دوره ریاست جمهوری پوتین اجرایی شود اما اکنون به موجب تغییرات قانون اساسی که به پیشنهاد ولادیمیر پوتین اخیرا به همه‌پرسی گذاشته شد و رأی آورد، او می‌تواند همچنان در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده و در صورت پیروزی تا سال ۲۰۳۶ رئیس جمهوری باقی بماند.

تحلیلگران مستقل عملی شدن این برنامه در زمان محدود را بسیار بلندپروازانه ارزیابی کرده بودند. سال گذشته نشریه پژوهش‌های اقتصادی دانشگاه آکسفورد نوشته بود که از ۱۳ زمینه پیش‌بینی شده در طرح قبلی، احتمال دستیابی به اهداف پیش‌بینی شده برای ۸ مورد از آنها کمتر از ۵۰ درصد است. 

پژوهشگران گفته بودند که هزینه گزاف این طرح، افزایش مالیات را ایجاب می‌کند، چیزی که مانع کسب سود اقتصادی بالقوه می‌شود.

اکنون همه‌گیری کرونا و بحران اقتصادی طولانی ناشی از آن، دولت روسیه را بر آن داشته تا رسما در برنامه پیشین خود تجدید نظر کند. دولت اکنون به طور ضمنی اذعان می‌کند که رسیدن به آن همه اهداف دور از دسترس از جمله افزایش درآمدها، شتاب دادن به رشد اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی چشمگیر تا سال ۲۰۲۴ میلادی امکان‌پذیر نخواهد بود.

ولادیمیر پوتین گفت: «به نظرم ضروری است که فراتر از افق برنامه‌ریزی فعلی پروژه‌های ملی یعنی سال ۲۰۲۴ را نگاه کنیم. اکنون باید اهداف ملی برای دهه آینده را تعیین کنیم.»

پوتین با تأکید بر این که «بهبود نظام مراقبت‌های بهداشتی» و «افزایش امید به زندگی» باید دو هدف اصلی برنامه جدید روسیه باشد افزود که این کشور باید در زمینه آموزش، پژوهش و توسعه «سرآمد جهان» شود. 

وی همچنین بر لزوم مبارزه با فقر و بهسازی خانه‌ها و جاده‌های روستایی روسیه تأکید کرد.

رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه همچنین اعلام کرد دولت از هم اکنون سه ماه فرصت دارد تا مجموعه‌ای از اهداف را در قالب برنامه جدید ترسیم کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی روسیه و چین درباره همه‌گیری را تصویب کرد

بیش از ۱۴۰ معترض روسی در مسکو بازداشت شدند

فعالیت پالایشگاه تواپسه روسیه بر اثر حمله پهپادی اوکراین متوقف شد