بیش از ۱۴۰ معترض روسی در مسکو بازداشت شدند

بیش از ۱۴۰ معترض روسی در مسکو بازداشت شدند
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معترضان با برگزاری یک تجمع بدون مجوز، به اضافه شدن بندی به قانون اساسی روسیه که به رییس جمهوری این کشور اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۳۹ در قدرت بماند، اعتراض کردند.

آگهی

بیش از ۱۴۰ نفر از معترضان روسی عصر چهارشنبه ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر) در مسکو به دست نیروهای پلیس بازداشت شدند.

معترضان با برگزاری یک تجمع بدون مجوز، به اضافه شدن بندی به قانون اساسی روسیه که به رییس جمهوری این کشور اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۳۹ در قدرت بماند، اعتراض کردند. ولادیمیر پوتین با تصویب این اصلاحات می‌تواند تا ۸۴ سالگی در قدرت بماند.

لولیا گالیامینا، یکی از نمایندگان منتقد دولت و مخالف اصلاحیه اخیر قانون اساسی روسیه نیز در فیس‌بوک اطلاع داده که همراه دخترش دستگیر شده است. خانم گالیامینا و همراهانش در حال جمع آوری امضا بودند که گفته شده تعداد آنها در توئیتر به پنج هزار رسیده است. او این نتیجه را برای طرح در دادگاه، «عالی» خوانده است.

با اعلام موافقت بیش از ۷۸ درصد شرکت‌کنندگان روسی در یک همه‌پرسی که اواخر ماه ژوئن و اوایل ماه ژوئیه برگزار شد، اصلاحاتی در قانون اساسی روسیه صورت گرفت. مخالفان معتقدند که در این همه‌پرسی تقلب روی داده است.

آلکسی ناوالنی، یکی از مخالفان، نتیجه این نظرسنجی را یک دروغ بزرگ نامیده و انجمن گولوس که در دیده‌بانی رأی‌گیری تخصص دارد، اعلام کرده که یک تخلف بزرگ نسبت به مردم که تاکنون نمونه نداشته، انجام شده است.

معترضان با شعار «روسیه بدون پوتین، روسیه آزاد خواهد شد»، اعتراض خود را بیان کردند. آندری ستپانوف، یک شرکت کننده در تظاهرات مشابه در سن پترزبورگ نیز در گفتگو با یورونیوز از این‌که مقام‌ها کار خود را انجام می‌دهند و نظر مردم برای‌شان مهم نیست، گلایه کرد.

با بازنگری قانون اساسی روسیه، به‌طور خاص قدرت ولادیمیر پوتین در مقام رئیس جمهوری بیشتر شده و او اجازه پیدا می‌کند تا بیش از دو دوره در قدرت بماند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرونا برنامۀ بلندپروازانه پوتین برای توسعه ملی روسیه را عقب انداخت

بریتانیا علیه اتباع عربستان و روسیه تحریم‌های حقوق بشری وضع کرد

تنها استان ناراضی با رأی «نه» در همه‌پرسی اصلاحات پوتین