بریتانیا علیه اتباع عربستان و روسیه تحریم‌های حقوق بشری وضع کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا   -  کپی رایت  AP Photo

بریتانیا روز دوشنبه تحریم هایی اقتصادی را علیه ۴۹ شخص و سازمان خارجی به علت نقض حقوق بشر وضع کرد.

وزارت خارجه بریتانیا فهرست اشخاص و سازمان های تحریم شده را که برخی از آنها روس یا عربستانی هستند در چهارچوب ساز و کار جدید وضع تحریم به علت نقض حقوق بشر اعلام کرد. دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا گفته که این تحریم ها علیه اشخاص و سازمان هایی وضع شده است که برخی از «هولناک ترین» اقدامات را در نقض حقوق بشر انجام داده اند.

نام شماری از مقامات اطلاعاتی ارشد عربستان که متهم به نقش آفرینی در قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد حکومت این کشور هستند در میان تحریم شدگان دیده می شود. لندن تعدادی از مقامات روسیه را نیز به علت مرگ سرگئی مگنیتسکی، وکیل دعاوی که در سال ۲۰۰۹ در زندان درگذشت، تحریم کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بریتانیا علیه شماری از فرماندهان نظامی میانمار که مظنون به نقض حقوق اقلیت مسلمان روهینگیا هستند نیز تحریم هایی وضع کرده است. نام برخی نهادهای حکومت کره شمالی هم به علت اداره زندان های این کشور در میان تحریم شدگان به چشم می خورد.

دومینیک راب، وزیر خارجه دولت محافظه کار بریتانیا تاکید کرد که تحریم های وضع شده «ابزاری» است که امکان هدف گرفتن «ناقضان حقوق بشر» را فراهم می کند.

ساز و کار جدید وضع تحریم علیه «ناقضان حقوق بشر» از زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بی سابقه محسوب می شود. تحریم های بریتانیا علیه «ناقضان حقوق بشر» پیش از این در چهارچوب تحریم های سازمان ملل متحد یا اتحادیه اروپا وضع می شد.

بنا به قوانین بریتانیا اشخاص تحریم شده اجازه ورود به خاک این کشور را نخواهند داشت. آنها همچنین اجازه نقل و انتقال پول از طریق بانک های بریتانیایی یا فعالیت در بخش های مختلف اقتصاد این کشور را نخواهند داشت.