با حل شدن راز پرتره گم‌شده، دو معشوق پس از قرن‌ها به هم رسیدند

پرتره «بانوی رنساسن» و معشوق او یاکوب
پرتره «بانوی رنساسن» و معشوق او یاکوب Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پرتره «بانوی رنسانس» از سال ۱۹۵۱ بر دیوار موزه مائریتشویس شهر لاهه در هلند آویزان است. پژوهشگران هنری و متصدیان موزه می‌دانستند که این پرتره بخشی از یک نقاشی دو تکه است که اغلب از در آن چهره‌های زوجی عاشق کشیده می‌شود اما این مرد که بود و نقاشی پرتره او چگونه پیدا شد؟

آگهی

پرتره «بانوی رنسانس» از سال ۱۹۵۱ بر دیوار موزه مائریتشویس شهر لاهه در هلند آویزان است. پژوهشگران هنری و متصدیان موزه می‌دانستند که این پرتره بخشی از یک نقاشی دو تکه است که اغلب از در آن چهره‌های زوجی عاشق کشیده می‌شود.

معشوق «بانوی رنسانس» که بود و نقاشی چهره‌اش کجا؟

راز این پرتره‌ها در سال ۲۰۰۴ زمانی حل شد که آریان فان سوختلن، نماشگاه گردان هلندی، سندی را در بایگانی این کشور پیدا کرد. عکسی سیاه و سفید از نقاشی پرتره یک مرد با یک نشان خانوادگی خاص که در سال ۱۸۹۶ در حراجی در لندن فروخته شد.

بدین ترتیب هویت این زوج کشف شد: الیزابت بلینگهاوزن و نامزدش یاکوب اونفالیوس.

در دوران رنسانس در آلمان نقاشی‌های دوتایی از زوج‌ها که قابشان با لولا به هم متصل می‌شد بسیار محبوب بود. در این نقاشی‌ها معمولا نشان خانوادگی گنجانده می‌شد و طوری طراحی شده بود که روی میز قرار داده شود و نه روی دیوار.

نقاش این پرتره‌ها بارتالاموس (بارتل) برایان، نقاش عصر رنسانس است که در سال ۱۴۹۳ در کلن متولد شد و در سال ۱۵۵۱ میلادی درگذشت.

معشوق «بانوی رنسانس» کجا بود؟

آریان فان سوختلن پس از کشف هویت این افراد به دنبال پرتره یاکوب اونفالیوس می‌گشت. او بر اساس اسناد بایگانی دریافت که بخش از نقاشی یاکوب توسط یک کلکسیونر هنری در لندن و پرتره زن توسط یک کلکسیونر در پاریس خریداری شده بود. پس از آن در سال ۱۹۱۲ پرتره الیزابت به دست موزه ملی آمستردام رسید و در سال ۱۹۵۲ در اختیار موزه مائریتشویس شهر لاهه قرار داده شد.

پرتره یاکوب در ماه مه سال گذشته بالاخره پس از آن پیدا شد که یک حراجی کوچک در پاریس «پرتره یک مرد ناشناس» را به گالری نقاشی در سوئیس فروخت.

یک نماشگاه گردان آلمانی این پرتره را پیدا کرد و به موزه ملی آمستردام خبر داد. آریان فان سوختلن می‌دانست که این پرتره، نامزد بانوی رنسانس است.

موزه مائریتشویس به سرعت اقدام کرد و با به دست آوردن نقاشی تائید کرد که این بخش دوم پرتره‌ای است که دهه‌ها بر دیوار این موزه به تنهایی آویزان بود.

بدین‌صورت این زوج پس از قرن‌ها جدایی دوباره بر دیوار موزه به یکدیگر رسیدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساشا جفری و آفرینش بزرگترین اثر نقاشی جهان در دبی

بنکسی با نقاشی یک «ابرپرستار» بار دیگر از پرستاران حمایت کرد

اصالت نقاشی منتسب به ون‌گوگ پس از نیم قرن تردید تایید شد