Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هنرمند ایرانی با «پایان شب سیه سپید است» به فرانسه آمد

هنرمند ایرانی با «پایان شب سیه سپید است» به فرانسه آمد
Copyright 
نگارش از محبوبه خوانساری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«وقتی اتفاقی برای یک فرد می‌افتد اگر در نهایت به امید ختم شود بهتر خواهد بود. در این آثار سعی کردم که امید را نشان دهم. در دل یک تاریکی، یک روشنایی دیده می‌شود.»

آگهی

مهنوش ایزدی هنرمند نقاشی است که این روزها در شهر لیون فرانسه نمایشگاه دارد. او در ایران عضو هیات علمی دانشگاه آزاد همدان و موسس رشته نقاشی در استان همدان است.

این هنرمند از رویای خود می‌گوید: « رویای هر هنرمندی این است که بتواند در اثر خود یک ماهیت فردی و شخصی داشته باشد.»

در نقاشی‌های او، چهره زنان پررنگ‌تر است. موضوعی که مورد سوال بسیاری از بازدیدکننده‌های نمایشگاه‌هایش بوده است.

گفت‌وگوی یورونیوز با این هنرمند پیش روی شماست:

یورونیوز: لطفا خودتان را معرفی کنید؟

مهنوش ایزدی، کارشناس و کارشناس ارشد رشته نقاشی از دانشگاه آزاد تهران مرکز هستم. عضو هیات علمی دانشگاه آزاد همدان و موسس رشته نقاشی در استان همدان نیز هستم.

یورونیوز:چه سالی در دانشگاه همدان رشته نقاشی را تاسیس کردید؟

سال ۱۳۸۴ رشته نقاشی را در دانشگاه همدان ایجاد کردم تا دانشجویان غرب کشور بتوانند از این امکان بهره‌مند شوند و به تهران مهاجرت نداشته باشند.

یورونیوز
مهنوش ایزدی در کنار آثارش در نمایشگاه لیونیورونیوز

یورونیوز: کار نقاشی را چه زمانی شروع کردید؟ این علاقه به نقاشی از کجا ناشی می‌شود؟

از کودکی کار نقاشی را شروع کردم. مادرم نقاش است. بنابراین از کودکی پرورش پیدا کردم و وقتی بزرگتر شدم، این رشته را با علاقه زیاد انتخاب کردم.

یورونیوز: سبک کار شما چیست؟

سبک کار من در ابتدا اکسپرسیونیسم آبسترکت بود و بعد به اکسپرسیونیسم تبدیل شد. تکنیکی که استفاده می‌کنم هر دو تکنیک رنگ روغن و اکریلیک با حجم زیادی از رنگ است. کمتر از قلم‌مو استفاده می‌کنم و بیشتر ابزار کار من کاردک است.

یورونیوز: چه نمایشگاه‌هایی در ایران برگزار کردید؟

نمایشگاه‌های متعددی در داخل ایران داشتم. از جمله در موزه هنرهای معاصر، باغ موزه قصر و گالری‌های مختلف نمایشگاه برگزار کردم.

یورونیوز: چه نمایشگاه‌هایی در خارج از ایران داشتید؟

نمایشگاه‌های من در خارج از ایران، در کانادا بوده است. به مدت یکسال در آنجا به‌طور مرتب نمایشگاه داشتم. بعد از آن هم در آمریکا و لس‌آنجلس در گالری سیحون نمایشگاه برگزار کردم.

یورونیوز: آیا در فرانسه برای نخستین بار نمایشگاه برگزار کردید؟

نخستین نمایشگاهی که داشتم در شهر دسین در حومه لیون بود. هم اکنون هم در شهرداری منطقه سه لیون نمایشگاه دیگری در حال برگزاری دارم.

آگهی

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

یورونیوز: استقبال از نمایشگاه شما چگونه بود و چه چیزی برای کسانیکه نمایشگاه شما را دیده‌اند جذاب‌تر بود؟

چون موضوع تابلوهای من زنان هستند، برایشان جالب بود. بازدیدکنندگان از این نمایشگاه معمولا این سوال را مطرح می‌کنند که چرا زنان را به تصویر کشیدم؟ و بعد بیشتر درباره کیفیت آثار و نوع رنگ‌های مورد استفاده، سوال می‌کردند.

یورونیوز: حال این سوال را من مطرح می‌کنم. چرا زن‌ها در کارهای شما پررنگ‌تر هستند؟

اولا به این دلیل که خود من زن هستم. برای من زن خیلی با ارزش است چراکه یک موجود خاص و زیباست و زیبایی‌های خاص و منحصر به‌فرد خودش را دارد. بنابراین آثار را به‌نوعی به خودم و وجود خودم اختصاص داده‌ام.

آگهی
یورونیوز
زنان در آثار خانم ایزدی پررنگ‌تر هستندیورونیوز

یورونیوز: در آثا شما بیشتر چهره زنان‌ها به تصویر کشیده شده است. چرا؟

تاکید من بیشتر روی بالا تنه و چهره زنان است چراکه خیلی از اتفاق‌هایی که در درون آدم‌ها رخ می‌دهد، در چهره آن‌ها نمایان می‌شود. برای همین تاکید من روی چهره‌هاست که بتوانم به‌خوبی آن‌ها را نشان دهم.

یورونیوز: آیا موضوعی غیر از زنان هم مورد علاقه شماست؟

قبل از این آثار روی مجموعه جهان هستی کار می‌کردم: «بودن یا نبودن» موضوعی که همه انسان‌ها را درگیر خودش می‌کند. آن کارها را بیشتر در زمانیکه درس می‌خواندم کشیدم و درگیر این مساله شدم.

یورونیوز: درباره نمایشگاه لیون خود بیشتر توضیح می‌دهید؟

آگهی

این مجموعه و نمایشگاه با نام «پایان شب سیه سپید است» نامگذاری شده است. دلیل این نامگذاری هم برای این است که وقتی اتفاقی برای یک فرد می‌افتد اگر در نهایت به امید ختم شود، بهتر خواهد بود. در این آثار سعی کردم که امید را نشان دهم. در دل یک تاریکی، یک روشنایی دیده می‌شود.

یورونیوز: آینده را چطور می‌بینید؟ و چه برنامه‌هایی دارید؟

آینده کاری صد در صد بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه همه زندگی‌ام و همه وجودم هنرم است در این راه خواهد بود. با توجه به اینکه این نخستین نمایشگاه من در اروپا و فرانسه است علاقمندم که این نمایشگاه‌ها را در سراسر اروپا داشته باشم.

اثری که برای خانم ایزدی در بین کارهایش عزیزتر است

یورونیوز: چه آرزوی بزرگ و خاصی دارید؟

رویای هر هنرمندی این است که بتواند در اثر خود یک ماهیت فردی و شخصی داشته باشد. من هم دلم می‌خواهد که این ماهیت فردی و شخصی را داشته باشم و دیگران آن را ببینند و درکش کنند.

آگهی

یورونیوز: برای برگزاری نمایشگاه بیشتر در خارج از ایران چه برنامه‌ای دارید؟

تلاش می‌کنم که این نمایشگاه‌ها را در سراسر دنیا داشته باشم و امیدوارم نتیجه مثبتی داشته باشد و من هم تلاش خود را می‌کنم.

یورونیوز: آیا شده در بین تابلوهایتان یکی را از همه بیشتر دوست داشته باشید؟

بله. پیش می‌آید که تابلویی عزیزتر از بقیه می‌شود و شاید دلیلش این است که زمانیکه داری روی یک تابلوی خاص کار می‌کنی دغدغه بیشتری در آن روز خاص داشتی فکرت درگیری بیشتری داشته و مسئله مهمتری در ذهن تو آمده که توانسته تابلو را شکل دهد. من همه تابلوهام را دوست دارم اما شاید یکی از آن‌ها برای من جذابیت بیشتری داشته است و دوستش دارم و فکر می‌کنم دلیلش این باشد که خیلی زن محکم و قوی‌ای است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جغدهای مجتبی رمزی در نمایشگاه پاریس

جذابیت‌ بصری پارچه‌نوشته‌های عاشورا در نقاشی‌های بهار سبزواری

نقاشی های دیواری زن یمنی در صنعا به یاد قربانیان جنگ