Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نقاشی های دیواری زن یمنی در صنعا به یاد قربانیان جنگ

هیفاء سبیع، هنرمند یمنی
هیفاء سبیع، هنرمند یمنی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مهران احمدی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هیفاء سبیع در گفتگو با یورونیوز فارسی درباره زندگی غیرنظامیان و شخص خودش در صنعا می گوید: «زندگی روزانه من در صنعا ناامیدانه و ناامن است. زندگی دردناکی است. وضع مردم بسیار بد است. شرایط فاجعه بار و دلخراش است. واقعا وضعیتی غیر قابل تحمل است.»

آگهی

هیفاء سبیع، هنرمندی یمنی است که کارزاری هنری با عنوان «قربانیان ساکت» جنگ در این کشور به راه انداخته است. این زن ساکن صنعا شرایط زندگی غیرنظامیان در یمن را با نقاشی بر روی دیوار به تصویر می کشد.

او در گفتگو با یورونیوز فارسی انگیزه خود از نقاشی تصاویر قربانیان جنگ داخلی یمن را نمایش رنج آنها عنوان می کند. هیفاء سبیع می گوید: «جنگ و وضعیت عمومی [در یمن] انگیزه من از نقاشی‌های دیواری است. سه سال پیش برای اولین بار به فکر این کارزار افتادم اما آن را از ماه اوت سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز کردم.»

جنگ داخلی در یمن که بیش از سه سال پیش آغاز شد تاکنون جان بیش از ۹۲۰۰ نفر را گرفته است. این در حالی است که شمار مجروحان جنگ در این کشور نزدیک به ۵۳ هزار نفر تخمین زده می شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
نقاشی دیواری هیفاء سبیعرویترز

هیفاء سبیع در مورد دلیل انتخاب عنوان «قربانیان ساکت» برای مجموعه آثار هنری خود می گوید: «آنها واقعا قربانیان ساکت هستند. صدایی ندارند تا بتوانند در مقابل درد و رنج خود نه بگویند.»

این هنرمند درباره زندگی غیرنظامیان و شخص خودش در پایتخت یمن می‌گوید: «زندگی روزانه من در صنعا ناامیدانه و ناامن است. زندگی دردناکی است. وضع مردم بسیار بد است. شرایط فاجعه بار و دلخراش است. واقعا وضعیتی غیر قابل تحمل است.»

زندگی غیرنظامیان در یمن که پیش از آغاز جنگ داخلی فقیرترین کشور عربی بود، طی سه سال گذشته تحت تاثیر قحطی گسترده و شیوع بیماری‌های واگیردار مانند وبا و دیفتری قرار گرفته است.

رویترز
نقاشی دیواری هیفاء سبیع در صنعارویترز

هیفاء سبیع مخاطب نقاشی های دیواری خود را گروه خاصی نمی‌داند. او در مورد واکنشها به آثار هنری‌اش در صنعا می گوید: «عکس‌العمل‌ها یکسان نیست. برخی دوست ندارند اما اکثر افراد واقعا آنچه را انجام می‌دهم دوست دارند و تشویقم می‌کنند.»

این هنرمند یمنی می گوید با نقاشی‌های دیواری خود به دنبال ارسال پیامی به جامعه بین المللی، طرف‌های درگیر در جنگ و کشورهای همسایه یمن است: «می‌خواهم پیامی برای همه مردم و هر کسی که می‌تواند تغییری به وجود بیاورد بفرستم. ما همانند دیگر کشورها لایق زندگی بهتری هستیم. تنها خواسته ما صلح و زندگی آبرومندانه است.»

یکی از آخرین نقاشی های دیواری هیفاء سبیع یکی از قربانیان انفجار مین را به تصویر می‌کشد که یکی از پاهای خود را از دست داده است.

بیشتر بخوانید:

رویترز
نقاشی دیواری هیفاء سبیع در صنعارویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنرمند ایرانی با «پایان شب سیه سپید است» به فرانسه آمد

هنرمندان آواره فلسطینی برای به تصویر کشیدن امید به سوریه بازگشتند

یمن در آستانه بزرگترین قحطی دهه‌های اخیر