آتش‌بس تازه میان ارتش اوکراین و جدایی‌طلبان شرق این کشور

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سربازان و داوطلبان اوکراینی که با جدایی‌طلبان جنگیده‌اند در حال رژه و حمل پرچم اوکراین
سربازان و داوطلبان اوکراینی که با جدایی‌طلبان جنگیده‌اند در حال رژه و حمل پرچم اوکراین   -   کپی رایت  The Associated Press

ارتش اوکراین اعلام کرد، از روز دوشنبه ۲۷ ژوئیه (شش مرداد)، آتش‌بس تازه‌ای تا زمان نامعیّن، میان ارتش و نیروهای جدایی‌طلبانِ شرق کشور، که خواستار پیوستن به روسیه هستند، برقرار شده است.

در بیانیهٔ ارتش اوکراین تصریح شده که نیروهای ارتش «دستور آتش‌بس کامل» دریافت کرده‌اند.

همچنین شورشیان جمهوریِ‌ خودخواندهٔ دونسک در شرق اوکراین نیز، که یکی از دو گروه عمدهٔ جدایی‌طلب در اوکراین هستند، اعلام کردند که این آتش‌بس را رعایت خواهند کرد.

طبق پیمان مینسک در سال ۲۰۱۵، برقراریِ آتش‌بس پایدار، پیش‌شرط حلّ‌وفصل این منازعه است.

پیش از این بارها، آتش‌بس میان نیروهای اوکراین و جدایی‌طلبان هوادار روسیه در این کشور شکسته شده است و هر دو طرف یکدیگر را به نقض آن محکوم کرده‌اند.

روز گذشته ولودیمیر زلنسکی و ولادیمیر پوتین، رؤسای جمهوری اوکراین و روسیه، در گفتگویی تلفنی از تلاشهای اخیر برای برقراری صلح در این منطقه استقبال کردند.

رئیس جمهوری اوکراین بسیار تلاش دارد تا به این جنگ داخلی پایان دهد، جنگی که از سال ۲۰۱۴ تا کنون جان ۱۳ هزار تن را گرفته و ۱.۵ میلیون نفر را نیز آواره کرده است.

با وجود این تنش‌ها، ماه دسامبر گذشته، رؤسای جمهوری دو کشور اوکراین و روسیه با میانجیگری آلمان و فرانسه در نشستی شرکت کردند که به تبادل تعدادی از اسرا انجامید.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید