آتش‌سوزی در جنگل‌های لوهانسک اوکراین دست‌کم ۹ قربانی گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Yaroslav Yemelianenko
Yaroslav Yemelianenko   -  Copyright  AP Photo

مقامات اورژانس اوکراین روز پنج‌شنبه اعلام کردند که در پس آتش سوزی بزرگی که جنگل‌های منطقه لوهانسک در شرق اوکراین را در برگرفته، دست‌کم ۹ نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی و در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.

تخلیه مناطق آغاز شده است و شعله‌های آتش که باد شدید نیز بر قدرت آنها افزوده ۳۱ شهرک را تهدید کرده و مساحتی حدود ۱۱ هزار هکتار را در برگرفته است.

مقامات وقوع در مجموع ۱۴۶ مورد آتش سوزی را تایید کرده‌اند که بنا بر آخرین خبرها بسیاری از آنها خاموش شده‌اند. با این وجود گفته می‌شود که شعله‌های آتش به دست‌کم ۲۵۰ خانه آسیب رسانده است.

علت آغاز آتش سوزی‌ها هنوز روشن نیست اما مقامات اوکراین احتمال می‌دهند که این حادثه در پی گلوله باران‌های جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه در منطقه‌ای در نزدیکی محل آتش سوزی‌ها آغاز شده باشد.

ارتش اوکراین ماه گذشته جدایی طلبان مستقر در شرق این کشور را متهم کرد که آتش‌بس را نقض کرده‌اند.

درگیری میان نیروهای دولت مرکزی اوکراین و شورشیان جدایی‌طلب در شرق این کشور، از سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون بیش از ۱۳ هزار کشته برجای گذاشته است.

اگرچه بخش عمده درگیری‌ها درنهایت در سال ۲۰۱۵ میلادی در پی توافق مینسک پایان یافت اما درگیری‌های پراکنده همچنان وجود دارد که باعث کشته شدن غیرنظامیان‌، سربازان اوکراینی و تجزیه طلبان می‌شود.

پیش از این در اوایل سال جاری میلادی نیز یک نفر در اثر آتش سوزی مشابه جنگل‌ها در منطقه لوهانسک جان خود را از دست داد و ۹ نفر دیگر در بیمارستان بستری شدند. در جریان این حادثه ۸۰ کلبه ویژۀ تعطیلات و ۳۰ واحد خانه نیز در دو روستا نابود شدند.