Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات اوکراین؛ حزب حاکم شکست خورد

انتخابات اوکراین
انتخابات اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج اولیه انتخابات شورای شهر اوکراین که قرار بود نشانی از عملکرد دولت حاکم بدهد، برگزار شد و حزب متبوع رئیس جمهور توانست با کسب تنها شانزده درصد کل آرا در دره سوم قرار گیرد.

آگهی

نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات محلی اوکراین از شکست حزب حاکم به رهبری ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور در شهرهای بزرگ حکایت دارد.

تازه‌ترین نتایج شمارش آرا نشان می دهد که از میان ۹ شهر بزرگ و مراکز منطقه ای در سراسر اوکراین هیچ نامزد حزب حاکم به عنوان شهردار انتخاب نشده است.

انتخابات شهرداری‌ها که روز یکشنبه برگزار شد آزمون مهمی برای ولودیمیر زلنسکی محسوب می‌شود. 

فساد و عدم دستیابی به صلح در شرق اوکراین عوامل کاهش محبوبیت رئیس جمهوری

ولودیمیر زلنسکی، کمدین پیشین، سال گذشته در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین به پیروزی رسید و قول داد که فساد را ریشه کن کند و اقتصاد بحران‌زده را نجات می دهد.

آقای زلنسکی هم چنین وعده داده بود تا به مناقشه میان گروه‌های جدایی طلب حامی روسیه و نظامیان اوکراین در شرق کشور خاتمه بدهد. علی رغم عدم پیشینه سیاسی، وی با دعوت از مردم در انتخابات پارلمانی که منجر به کسب اکثریت قاطع حزب وی شد، توانست به سرعت قدرت خود را تقویت کند.

اما رئیس جمهوری ۴۲ ساله، شاهد کاهش مداوم محبوبیت خود بوده زیرا استانداردهای زندگی همچنان در حال سقوط است، فساد همچنان گسترده است و تلاش‌های بین المللی برای مذاکره در جهت حل و فصل درگیری‌ها در شرق اوکراین نتوانسته پیشرفت محسوسی داشته باشند.

بی دلیل نبود که حزب منتسب به رئیس جمهوری، «حزب بنده مردم یا خادم مردم» در انتخابات شورای شهر، فقط در دو شهر بزرگ و هفت شهر کوچک دیگر به پیروزی رسید.

طبق دو نظرسنجی تازه این حزب در بیشتر مناطق کشور در جای سوم قرار گرفته است. ولودیمیر زلنسکی بعدازظهر یکشنبه در صفحه فیس بوک خود نوشت: «برخلاف برخی از همسایگان ما (اشاره غیرمستقیم به بلاروس) ما یک انتخابات عالی و آزاد داریم».

حزب «خادم مردم» تا کنون توانسته تنها ۱۶ درصد کل آرا را ازآن خود کند.  این در حالی است که آقای زلنسکی در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته توانست ۴۳ درصد آرای را کسب کند. به این ترتیب می توان گفت انتخابات اخیر بنوعی نشان می دهد شهروندان از عملکرد رئیس جمهوری جوان راضی نیستند. خصوصا اینکه در پایتخت کشور، کی یف، نتیجه انتخابات هم به ضرر این حزب تمام شد.

در انتخابات شورای شهر کی یف بار دیگر ویتالی کلیچیکو، قهرمان سابق سنگین وزن جهان از حزب «مشت» بیشترین آرا را به خود اختصاص داد. شهردار کی یف از سال ۲۰۱۴، با کسب ۴۷.۸ درصد آرا توانست در سمت خود باقی بماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری اوکراین هم به کووید-۱۹مبتلا شد

آتش‌سوزی در جنگل‌های لوهانسک اوکراین دست‌کم ۹ قربانی گرفت

اوکراین: امیدواریم بلاروس مزدوران مظنون روس را برای محاکمه تحویل ما دهد