نخستین ماهواره نظامی کره‌جنوبی به فضا پرتاب شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ماهواره نظامی کره‌جنوبی
ماهواره نظامی کره‌جنوبی   -   کپی رایت  AFP PHOTO / SOUTH KOREA'S DEFENSE ACQUISITION PROGRAM ADMINISTRATION

مقام‌های کره‌جنوبی روز سه‌شنبه ۲۱ ژوئیه (۳۱ تیر) اعلام کردند که نخستین ماهواره ارتباطات نظامی این کشور با موفقیت توسط اپراتور خصوصی اسپیس‌ایکس SpaceX به فضا پرتاب شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ماهواره نظامی کره‌جنوبی با نام آناسیس دو ANASIS-II در نظر دارد تواناهایی سئول را در دفاع از خود در برابر همسایه مسلح شمالی که پیش از این در سال ۱۹۵۰ به این کشور حمله کرده بود، تقویت کند.

راکت فالکون۹، شرکت آمریکایی اسپیس‌ایکس این ماهواره را از پایگاه هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب کرد.

اسپیس‌ایکس تایید کرد که این ماهواره ۳۲ دقیقه پس از پرتاب مستقر شد.

پس از پرتاب موفقیت آمیز این ماهواره، کره‌جنوبی به دهمین کشور جهان تبدیل شد که دارای ماهواره ارتباطی منحصرا نظامی است؛ ماهواره‌ای که «ارتباطات نظامی دائمی و امن» را فراهم می‌کند.

این ماهواره قرار است در دو هفته آینده در مدار خود در ۳۶ هزار کیلومتری زمین قرار گیرد و ارتش کره جنوبی پس از یک مرحله آزمایشی در ماه اکتبر(مهر ماه) کنترل آن را در دست خواهد گرفت.

کره جنوبی به دنبال تقویت توانایی‌های نظامی خود است زیرا در صورت وقوع جنگ، فرماندهان آمریکایی قدرت بیشتری درباره نیروهای ترکیبی خود خواهند داشت. 

سئول و واشنگتن متحدان امنیتی هستند به‌طوریکه ۲۸ هزار و ۶۰۰ نیروی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند. اما روابط آن‌ها در سال‌های اخیر دچار تنش شده است و این موضوع ناشی از اختلاف رویکردها در مواجهه با پیونگ یانگ است.