اسرائیل «برای پایش فعالیت‌های ایران» ماهواره جاسوسی به فضا فرستاد

اسرائیل «برای پایش فعالیت‌های ایران» ماهواره جاسوسی به فضا فرستاد
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پرتاب موفق ماهواره افق ۱۶ در شب دستاورد مهمی برای صنایع دفاعی اسرائیل به طور کلی و برای صنایع هوافضای این کشور به طور خاص قلمداد شده است.

آگهی

اسرائیل اعلام کرد یک ماهواره جاسوسی به نام «افق ۱۶» را از پایگاهی در مرکز کشور با موفقیت به فضا پرتاب کرده است.

وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۶ ژوئیه منتشر شد، اعلام کرد: «وزارت دفاع و صنایع هوافضای اسرائیل ماهواره شناسایی افق ۱۶ را در ساعت ۴ بامداد به وقت محلی با موفقیت پرتاب کردند.»

رسانه‌های اسرائیل با اعلام این خبر نوشتند که هدف از پرتاب این ماهواره پایش بیشتر فعالیت‌های ایران است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه وزارت دفاع اسرائیل آمده است افق ۱۶ که با موشک موسوم به شاویت به فضا پرتاب شده، ماهواره‌ای با «قابلیت‌های پیشرفته الکترو اپتیک» است. در این بیانیه همچنین گفته شده که ابتدا قرار است سلسله آزمایشاتی روی ماهواره اسرائیلی انجام شود تا «میزان کارآیی» آن مشخص گردد.

در بیانیه دولتی اسرائیل که به امضای بنی گانتس، وزیر دفاع رسیده، پرتاب موفق ماهواره افق ۱۶ در شب دستاورد مهمی برای صنایع دفاعی اسرائیل به طور کلی و برای صنایع هوافضای این کشور به طور خاص قلمداد شده است. در این بیانیه آمده است: «برتری در فناوری و آموزش برای امنیت حکومت اسرائیل امری بنیادین است [...] ما همچنان ظرفیت‌های اسرائیل را در همه‌جا و در همه جبهه‌ها حفظ و تقویت می‌کنیم.»

تا کنون هیچ گونه جزئیات رسمی درباره هدف و مأموریت ماهواره اسرائیلی منتشر نشده، اما رادیو دولتی اسرائیل گفت این ماهواره به منظور پایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران به فضا پرتاب شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن‌پست: روسیه یک ماهواره پیشرفته به ایران تحویل می‌دهد

وزارت اطلاعات ایران: پنج تیم جاسوسی را متلاشی کردیم

شلیک اسرائيل به مردم نیازمند غذا در نوار غزه؛ «۸۰ درصد مجروحین مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند»