ماکرون از نتانیاهو خواست تا از الحاق کرانه ‌باختری صرف‌نظر کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ماکرون از نتانیاهو خواست تا از الحاق کرانه ‌باختری صرف‌نظر کند
کپی رایت  آسوشیتدپرس

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواست تا از هرگونه طرحی که شامل الحاق سرزمین‌های فلسطینی به خاک اسرائیل می شود صرف نظر کند.

بنا به اعلام کاخ الیزه رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در جریان مکالمه ای تلفنی با بنیامین نتانیاهو تاکید کرد که الحاق سرزمین های فلسطینی به اسرائیل «خلاف مقررات بین المللی» است. به گفته امانوئل ماکرون الحاق سرزمین های فلسطینی به اسرائیل امکان دستیابی به «صلح عادلانه و پایدار» براساس راه حل دو کشور را به مخاطره خواهد انداخت.

بنا به توافقی که بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، رقیب اصلی وی به آن دست یافته اند دولت وحت ملی اسرائیل در مورد اجرای طرح «معامله قرن» تصمیم خواهد گرفت. در این طرح که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا آن را پیشنهاد کرده است، الحاق دره اردن و شهرک های یهودی نشین کرانه باختری به اسرائیل پیش بینی شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
کرانه باختری رود اردنAP Photo

فرانسه پیش از این نیز به اسرائیل درباره پیامدهای الحاق دره اردن و بخش هایی از کرانه باختری رود اردن هشدار داده بود. پاریس تاکید کرده است که این اقدام اسرائیل بر روابط این کشور با اتحادیه اروپا تاثیر خواهد گذاشت. فرانسه همچنین اعلام کرده که «مصمم» است تا در زمان مناسب کشور فلسطین را به رسیمت بشناسد.

AP Photo
دره اردنAP Photo

با این حال رئیس جمهوری فرانسه در مکالمه تلفنی روز پنجشنبه خود با بنیامین نتانیاهو بر تعهد کشورش به تامین امنیت اسرائیل و تلاش برای کاهش تنش در خاورمیانه تاکید کرد.

تنش ها در کرانه باختری طی هفته های گذشته همزمان با افزایش احتمال اعلام الحاق بخش هایی از این منطقه به اسرائیل افزایش یافته است. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و عمده ترین کشورهای عربی نسبت به الحاق دره اردن و بخش هایی از کرانه باختری به اسرائیل هشدار داده اند.