Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتحاد فتح و حماس علیه طرح اسرائیل برای الحاق کرانه باختری

اتحاد فتح و حماس علیه طرح اسرائیل برای الحاق کرانه باختری
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«شک دارم که چالش الحاق به این دو گروه کمک کند که شکاف‌ها را پر کنند و دوباره متحد شوند. فکر نمی کنم که این اتفاق بیافتد. به نظر من آنها در مورد اهمیت الحاق و لزوم هماهنگی تلاش‌هایشان با یکدیگر توافق می کنند اما فکر نمی‌کنم که همکاری‌های آنها از این فراتر برود.»

آگهی

فتح و حماس که دو نیروی سیاسی فلسطینی رقیب به حساب می آیند روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک تعهد کردند که علیه طرح اسرائیل برای الحاق سرزمین‌های کرانه باختری با یکدیگر متحد شوند.

اتحاد این دو نیروی سیاسی فلسطینی در شرایطی مطرح می شود که نشانه‌هایی از اختلاف بین تل‌آویو و واشنگتن در ارتباط با طرح اسرائیل بروز کرده است.

فتح که کنترل دولت خودگردان فلسطینی مستقر در رام‌الله را در دست دارد و گروه اسلامگرای حماس که کنترل نوار غزه در دست آن است، بیش از یک دهه دچار اختلاف بوده‌اند.

مسیر اتحاد این دو گروه در پی مخالفت مشترکشان با طرح صلح جنجال‌ برانگیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده هموار‌تر شد، طرحی که راه را برای الحاق کرانه باختری توسط اسرائیل هموار کرد. در طرح اسرائیل برای الحاق کرانه باختری، شهرک‌های یهودی نشین که طبق مقررات بین‌المللی شهرک‌های غیرقانونی هستند نیز گنجانده شده است.

جبریل رجوب، ملقب به ابو رامی، دبیر کمیته مرکزی جنبش فتح در این نشست خبری گفت: «ما تمام اقدامات لازم را برای تامین وحدت ملی به اجرا خواهیم گذاشت.»

او همچنین افزود که «امروز ما می خواهیم با یک صدای واحد صحبت کنیم.»

صالح العاروری، معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نیز از طریق ویدیو-‌کنفرانس از بیروت در این نشست خبری شرکت کرد.

العاروری در این نشست خبری گفت: «این کنفرانس فرصتی برای شروع مرحله جدیدی در ارائه خدمات استراتژیک به ملت‌مان در خطرناک‌ترین دوران است.»

با این حال از نظر غسان خطیب، مقام سابق فلسطینی و تحلیلگر مسائل فلسطین، نشست وحدت پنجشنبه میان دو گروه بعید است به همکاری‌های گسترده‌تر بین این دو گروه فلسطینی بیانجامد.

خطیب به خبرگزاری فرانسه گفت: «شک دارم که چالش الحاق به این دو جناح کمک کند که شکاف‌ها را پر کنند و دوباره متحد شوند. فکر نمی کنم این اتفاق بیافتد. به نظر من آنها در مورد اهمیت الحاق و لزوم هماهنگی تلاش‌هایشان با یکدیگر توافق می‌کنند اما فکر نمی‌کنم که همکاری‌های آنها از این فراتر برود.»

دولت ائتلاف راستگرایان اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، تاریخ اول ژوئیه را به عنوان تاریخ آغاز اجرای طرح‌های الحاق ترامپ اعلام کرده است. با این حال در طرح آمریکا که در ماه ژانویه رونمایی شد، هرگونه الحاق به اجرای یک بسته صلح بزرگتر از جمله مذاکرات برای ایجاد کشور فلسطین مشروط شده است.

گذشته از موضع آمریکا، جامعه بین‌المللی تقریبا بطور متفق القول مخالف اقدامات یکجانبه اسرائیل است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه عضو حماس در مراسم تشییع جنازه قربانی انفجار اردوگاه آوارگان فلسطینی به ضرب گلوله کشته شدند

تنش بین آنکارا و واشنگتن پس از دیدار هیات حماس با اردوغان

«زندگی فلسطینی‌ها مهم است»؛ هزاران اسرائیلی علیه طرح الحاق کرانه باختری تظاهرات کردند