حمله‌ هواپیماهای جنگی ناشناخته به پایگاه نظامیان دولت وفاق ملی لیبی

Amru Salahuddien
Amru Salahuddien   -  Copyright  Anadolu Agency
نگارش از یورونیوز فارسی

پایگاهی نظامی «الوطیه» در غرب لیبی که مدتی پیش توسط نیروهای دولت «وفاق ملی» مستقر در طرابلس با پشتیبانی نیروهای تحت امر ترکیه بازپس گرفته شده بود، توسط هواپیماهای جنگی ناشناخته مورد حمله قرار گرفت.

پایگاهی نظامی در غرب لیبی که مدتی پیش توسط نیروهای دولت «وفاق ملی» مستقر در طرابلس با پشتیبانی نیروهای تحت امر ترکیه بازپس گرفته شده بود، مورد حمله قرار گرفت.

خبرگزاری رویتر به نقل از منابع نظامی در لیبی نوشت که این حمله‌ها شب گذشته توسط هواپیماهای جنگی ناشناخته انجام شده است.

برخی منابع نظامی در بین نیروهای هوادار خلیفه حفتر گفته‌اند که جنگنده‌های وابسته به این نیروها٬ سامانه‌های پدافند هوایی ترکیه در پایگاه الوطیه (عقبه بن نافع) در غرب لیبی را هدف قرار داده اند.

تلاش ترکیه برای ایجاد دو پایگاه در لیبی

ترکیه ماه پیش اعلام کرد که با ارتش لیبی در تماس است تا دو پایگاه در آن کشور از جمله در غرب این کشور ایجاد کند‎. وزیر دفاع ترکیه در سفری که جمعه و شنبه به لیبی داشت در این خصوص مذاکره کرد.

صاحب نظران معتقدند که پشتیبانی ترکیه برای ارتش دولت «وفاق ملی» لیبی در مقابل نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» با فرماندهی خلیفه حفتر که از سوی امارات٬ روسیه و مصر پشتیبانی می‌شوند، حیاتی است.

ماه گذشته آمریکا اعلام كرد كه روسیه هواپیماهای جنگی خود را به بخشی از لیبی که در اختیار خلیفه حفتر قرار دارد، اعزام کرده است.

هشدار فرانسه به ترکیه

فرانسه و یونان نیز به عنوان دو کشور اروپایی از دخالت ترکیه در لیبی عصبانی هستند، به گونه‌ای که وزیر خارجه فرانسه درباره تحریم‌های جدید به آنکارا هشدار داده است.

مصر نیز هشدار داده است كه در مقابل هر كوشش ترکیه برای عقب راندن نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» از مناطقی که در کنترل خود دارند، از ارتش خود استفاده خواهد کرد.

مطالب مرتبط