Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آماده‌باش سیسی به ارتش مصر؛ دولت وفاق ملی لیبی هشدار داد

آماده‌باش سیسی به ارتش مصر؛ دولت وفاق ملی لیبی هشدار داد
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه دستیابی به آتش‌بس در لیبی را به خروج نیروهای ژنرال حفتر از شهر مهم سرت منوط کرد.

آگهی

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در بحبوحه تنش‌ها در لیبی، به ارتش دستور داد تا برای مأموریت‌های داخل و خارج از کشور آماده شوند.

سیسی که روز شنبه حین بازدید از یک پایگاه هوایی ارتش در غرب کشورش این دستور را داد، گفت که ارتش باید برای محافظت از امنیت ملی در میانه تنش‌ها و نیز مداخلات ترکیه در کشور همسایه مصر، آماده باشد.

تلویزیون دولتی مصر روز شنبه عبدالفتاح سیسی را در حال بازدید از جنگنده‌ها و بالگردهای جنگی نشان داد. وی در جریان این بازدید گفت: «ارتش مصر یکی از قوی‌ترین ارتش‌های منطقه است. ارتش ما منطقی است، ارتشی است که محافظت می‌کند، نه تهدید (...) این راهبرد ما، باور ما و اصول ماست که هرگز تغییر نخواهد کرد.»

رئیس جمهوری مصر همچنین تهدید کرد که در صورت پیشرفت نیروهای دولت وفاق ملی لیبی به پشتیبانی ترکیه به سوی شهر استراتژیک «سرت»، قاهره تصمیم به مداخله «مستقیم» در این کشور می‌گیرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مخالفت ترکیه با آتش‌بس

از سوی دیگر، ابراهیم کالین، وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه دستیابی به آتش‌بس در لیبی را به خروج نیروهای ژنرال حفتر از شهر مهم سرت منوط کرد.

در اوایل ماه جاری میلادی، مصر خواستار اجرای آتش‌بس در لیبی شد و پیشنهاد داد تا یک شورای رهبری منتخب برای این کشور تشکیل شود. ایالات متحده، روسیه و امارات از این طرح استقبال کردند. با این حال ترکیه این پیشنهاد را به عنوان تلاشی برای نجات خلیفه حفتر قلمداد کرده و آن را رد کرد.

ترکیه از دولت وفاق ملی در طرابلس که بیشتر کشورهای جامعه بین‌الملل آن را به رسمیت می‌شناسند، پشتیبانی می‌کند اما روسیه، امارات متحده عربی و مصر از نیروهای خلیفه حفتر موسوم به «ارتش ملی» مستقر در شرق حمایت می‌کنند.

دولت طرابلس هشدار داد

دولت وفاق ملی در لیبی به ریاست فایز سراج درباره هر گونه دخالت مستقیم نیروهای ارتش مصر در این کشور هشدار داد.

دولت لیبی با محکوم کردن سخنان عبدالفتاح سیسی این اظهارات را مصداق «تهدید جدی» علیه امنیت ملی لیبی خوانده است. محمد عامری زاید، عضو شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی شامگاه شنبه در واکنش به تازه‌ترین اعلام موضع دولت مصر گفت: «ما سخنان سیسی شدیدا محکوم کرده و آن را بخ منزله دخالت در امور داخلی و تهدیدی جدی علیه امنیت ملی لیبی می‌دانیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلومبرگ: فائز سراج نخست وزیر لیبی استعفاء می‌دهد

رهبران لیبی با تشکیل یک دولت یکپارچه جدید موافقت کردند

بیش از ۶۰ نفر در پی غرق شدن قایق حامل پناهجویان در سواحل لیبی جان باختند