بلومبرگ: فائز سراج نخست وزیر لیبی استعفاء می‌دهد

فائز سراج، نخست وزیر لیبی
فائز سراج، نخست وزیر لیبی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بلومبرگ روز سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر نوشت که فائز سراج، نخست وزیر لیبی بزودی استعفاء خواهد داد اما تا مذاکرات ماه بعد در ژنو و تشکیل دولت جدید، بطور موقت در پست خود باقی می‌ماند.

آگهی

بلومبرگ روز سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر نوشت که فائز سراج، نخست وزیر لیبی بزودی استعفاء خواهد داد اما تا مذاکرات ماه بعد در ژنو و تشکیل دولت جدید، بطور موقت در پست خود باقی می‌ماند.

فائز سراج، رئیس دولت وفاق ملی، مستقر در طرابلس، و از حمایت کشورهایی مانند ترکیه برخوردار است. لیبی پس از سقوط معمر قذافی توسط ناتو در سال ۲۰۱۱ به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است.

بخش غربی لیبی با مرکزیت طرابلس و دولتی با نام دولت وفاق ملی به ریاست فائز سراج از حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردار است و بخش غربی و جنوب این کشور از پشتیبانی کشورهایی مانند مصر، عربستان سعودی، روسیه، فرانسه و یونان برخوردار است که خلیفه حفتر، ژترال بازنشسته ارتش بر آنجا مسلط است.

دو مقام سیاسی به شرط ناشناش ماندن نامشان گفتند که پس از اعلام استعفای آقای سراج از سمت نخست وزیری، فشارها بر دولت لیبی کاهش پیدا کرده و زمینه برای توافق با طرف‌های رقیب برای رسیدن به یک ساختار سیاسی جدید و برگزاری انتخابات فراهم می‌شود.

انتظار تحلیل گران سیاسی این است که استعفای آقای سراج از سمت نخست وزیری با استقبال حامیان ژنرال حفتر مواجه شود.

اعلام خبر استعفای نخست وزیر لیبی هم‌زمان شده است با برگزاری تظاهرات‌هایی در شهرهای شرق لیبی در مخالفت با پولشویی و کاهش سطح زندگی.

مناقشه لیبی در سال‌های گذشته باعث کشته و زخمی شدن شمار زیادی از شهروندان این کشور شده است که بخش عمده آنان را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند. عمر جنگ داخلی در لیبی به ۹ سال می‌رسد.

پیش از این آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از مداخلات خارجی در بحران لیبی به عنوان یک عامل بی‌ثباتی در این کشور یاد کرده بود که به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

انتظار می رود که اطلاعیه استعفای رسمی آقای سراج تا پایان هفته پخش شود. با این حال سخنگوی نخست وزیر لیبی تا این لحظه از اظهار نظر بیشتر در این خصوص خودداری کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لیبی؛‌ کارگر اهل نیجریه زنده در آتش نفرت از مهاجران سوخت

آماده‌باش سیسی به ارتش مصر؛ دولت وفاق ملی لیبی هشدار داد