Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ژنرال حفتر خطاب به نظامیان لیبی: با مداخلات «استعماری» ترکیه بجنگید

Thanassis Stavrakis
Thanassis Stavrakis Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منظور خلیفه حفتر از کلمه «استعماری» در سخنانش، اشاره به زمانی است که لیبی تحت کنترل امپراتوری عثمانی بود. او در این پیام اعلام کرد: «شما در حال نبرد با استعمارگران بدصفتی هستید که برای دستیابی به ثروت ما حریص هستند.»

آگهی

ژنرال حفتر، از فرماندهان نظامی حکومت معمر قذافی که از سال ۲۰۱۴ میلادی با دولت «وفاق ملی» مستقر در غرب لیبی در جنگ است، عصر شنبه با انتشار یک پیام رادیویی خطاب به نیروهایش اعلام کرد که علیه ترکیه بسیج شوند.

این پیام پس از آن منتشر شد که نیروهای دولت «وفاق ملی» مستقر در طرابلس با پشتیبانی نیروهای تحت امر ترکیه به پیشروی‌های قابل توجهی در مناطق تحت کنترل خلیفه حفتر دست یافتند و از جمله توانستند کنترل چند شهر و یک پایگاه هوایی استراتژیک را به دست آورده و چند سیستم دفاع هوایی آنها را که ساخت روسیه بود، نابود کنند.

در درگیری‌های لیبی، ترکیه از دولت وفاق ملی به مرکزیت طرابلس در غرب و روسیه، مصر و امارات عربی متحده از ژنرال حفتر که در شرق این کشور مستقر است، حمایت می‌کنند.

خلیفه حفتر که با فرماندهی نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» بیش از یکسال است تلاش می‌کند طرابلس را به تصرف خود درآورد، در این پیام رادیویی یک بار دیگر ضمن تهدید به انجام حمله هوایی تلافی‌جویانه، از نظامیان وفادار به خود خواست تا در مقابل مداخلۀ «استعماری» ترکیه در لیبی ایستاده و به مبارزه تا شکست ترکیه ادامه دهند.

منظور او از کلمه «استعماری» اشاره به زمانی است که لیبی تحت کنترل امپراتوری عثمانی بود. او در این پیام اعلام کرد: «شما در حال نبرد با استعمارگران بدصفتی هستید که برای دستیابی به ثروت ما حریص هستند.»

این پیام در همان روزی منتشر گردید که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز در گفتگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه خواستار کاهش فوری تنش‌ها در لیبی شد.

واکنش‌های داخلی و خارجی به دخالت ترکیه در درگیری‌های لیبی در حالی ادامه دارد که مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه مدعی است که کشورش با ورود به درگیری‌های لیبی، «توازن» را در میان طرف‌های درگیری تغییر داده و مانع از ایجاد یک «جنگ داخلی تمام عیار» شده است.

آقای چاووش اوغلو همچنین اعلام کرد که تنها راه حل پایان درگیری‌های لیبی، یک راه حل سیاسی است و خلیفه حفتر نیز باید این موضوع را درک کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فروش اسلحه به لیبی؛ قزاقستان مجوز سه شرکت هواپیمایی را لغو کرد

توافق دو قدرت‌ رقیب در لیبی بر سر توقف درگیری‌ها و آتش‌بس سراسری

طرابلس در «کنترل کامل» دولت وفاق ملی؛ نیروهای خلیفه حفتر عقب نشینی کردند