طرابلس در «کنترل کامل» دولت وفاق ملی؛ نیروهای خلیفه حفتر عقب نشینی کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
درگیری‌ها اطراف طرابلس
درگیری‌ها اطراف طرابلس   -   کپی رایت  Anadolu

نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی که تایید جامعه بین‌المللی بر خود را دارند، اعلام کردند که کنترل کامل طرابلس را در دست گرفته‌اند.

این در حالی رخ داد که قرار است فائز سراج، رئیس دولت وفاق ملی امروز با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در آنکارا دیدار کند. به نظر می‌رسد موضوع آتش بس در این دیدار مطرح شود.

نیروهای وابسته به دولت مرکزی لیبی، روز پنجشنبه ۴ ژوئن (۱۵ خرداد) در بیانیه‌ای تاکید کرد که تمام مناطق اطراف پایتخت را که در اختیار نیروهای خلیفه حفتر بود، بار دیگر در اختیار گرفتند.

همزمان یک منبع نظامی در ارتش ملی لیبی مستقر در شرق لیبی به رهبری خلیفه حفتر گفت که از مناطق اطراف طرابلس شامل عین زاره، ابوسلیم و قصر بن غشیر خارج شده‌اند و به سمت شهر ترهونه در جنوب شرقی طرابلس حرکت می‌کنند.

نیروهای دولت وفاق ملی روز چهارشنبه نیز فرودگاه بین‌المللی طرابلس را به تصرف خود درآوردند. این فرودگاه از سال ۲۰۱۴ به دلیل خسارت‌های ناشی از درگیری‌های آن زمان لیبی تعطیل شده بود. با این حال سال گذشته به تصرف نیروهای حفتر درآمد.

«ارتش ملی لیبی» از ماه آوریل سال گذشته عملیات نظامی خود علیه دولت مرکزی لیبی را با هدف تصرف طرابلس، پایتخت این کشور آغاز کرده است.

ترکیه از حامیان اصلی فائز سراج است به‌طوریکه این کشور علاوه بر توافقنامه همکاری نظامی، یک توافقنامه دریایی جنجالی نیز با دولت مستقر در طرابلس امضا کرده‌ است. هردو این توافق‌ها با انتقاداتی در سطح بین‌المللی مواجه شده است.

تحرکات جدید در ارتباط با لیبی در حالی صورت می‌گیرد که چند روز پیش دفتر سازمان ملل متحد در این کشور گفت که طرف‌های درگیر جنگ با ازسرگیری مذاکرات برای آتش‌بس موافقت کرده‌اند.

از سال ۲۰۱۱ و سقوط حکومت معمر قذافی، لیبی با جنگ داخلی دست به گریبان است و گروه‌های متعددی از جمله شاخه‌ای از گروه داعش در این کشور فعالند.