دادگاه انقلاب ایران روح‌الله زم را به اعدام محکوم کرد

دادگاه انقلاب ایران روح‌الله زم را به اعدام محکوم کرد
Copyright خبرگزاری میزان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته سخنگوی قوه قضائیه حکم صادره علیه روح الله زم «غیر قطعی و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور» است. روح الله زم در جلسه دادگاهش اتهام «افساد فی‌الارض» را رد کرده بود.

آگهی

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز به جرم « افساد فی الارض» به اعدام محکوم شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران گفت: «دادگاه ۱۳ مورد از عناوین ریز اتهامات را توام با هم از مصادیق افساد فی الارض دانسته و بدین جهت حکم اعدام صادر کرده است.»

وی افزود: «[دادگاه] چند مورد دیگر که در زمره مصادیق افساد فی الارض نبوده را مجازات حبس تعیین کرده است.»

به گفته غلامحسین اسماعیلی حکم صادره علیه روح الله زم «غیر قطعی و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور» است. روح الله زم در جلسه دادگاهش اتهام «افساد فی‌الارض» را رد کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روح‌الله زم، فرزند محمد علی زم، رئیس اسبق سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و حوزه هنری است. سپاه پاسداران ایران مهر ماه سال گذشته اعلام کرد که در «یک عملیات اطلاعاتی پیچیده» موفق شده است روح الله زم، از مخالفان سیاسی مقیم فرانسه را بازداشت کند. روزنامه فرانسوی «فیگارو» پیش از این گزارش داده بود که نیروهای اطلاعاتی ایران به روح الله زم وعده داده بودند تا با سفر به عراق می تواند با آیت الله علی سیستانی دیدار کند. به گزارش فیگارو مسئولان اطلاعاتی ایران پیش از سفر روح الله زم به عراق او را در بغداد بازداشت کردند.

در گزارش فیگارو آمده بود که مقامات فرانسه مانع از سفر روح الله زم به عراق نشده بودند.

صدا و سیمای ایران پس از بازداشت روح الله زم تصاویری از او پخش کرد که وی در آن از اقدامات خود ابراز «پشیمانی» می کرد. تلویزیون ایران همچنین برنامه هایی مستند پخش کرده بود که روح الله زم در آنها به ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی کشورهایی مانند آمریکا، بریتانیا، فرانسه، استرالیا، عربستان و اسرائیل متهم شده بود.

بسیاری از مدافعان حقوق بشر بر این باور هستند که متهمان در ایران تحت فشار مجبور به «اعترافات تلویزیونی» می شوند. آنها معتقدند که این «اعترافات» با توجه به نقض حقوق متهمان ارزش حقوقی ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جزییاتی از ماجرای جان باختن فردی که در جلسه دادگاه به اتهام «تبلیغ علیه اسلام» قلبش از تپش ایستاد

نماینده مجلس ایران: نیروهای اطلاعاتی در حال بازجویی از حبیب اسیود هستند

نخستین جلسه دادگاه روح‌الله زم با ۱۷ اتهام از جمله افساد فی الارض برگزار شد