Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین جلسه دادگاه روح‌الله زم با ۱۷ اتهام از جمله افساد فی الارض برگزار شد

روح‌الله زم در دادگاه
روح‌الله زم در دادگاه Copyright خبرگزاری میزان
Copyright خبرگزاری میزان
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخستین جلسه دادگاه روح‌الله زم، موسس کانال تلگرامی آمدنیوز و از مخالفان جمهوری اسلامی، امروز دوشنبه ۲۱ بهمن در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد.

آگهی

نخستین جلسه دادگاه روح‌الله زم، موسس کانال تلگرامی آمدنیوز و از مخالفان جمهوری اسلامی، امروز دوشنبه ۲۱ بهمن در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد.

کیفرخواست وی شامل ۱۷ بند اتهامی است که در ابتدای دادگاه، نماینده دادستان آن را قرائت کرد. روح‌الله زم در جلسه دادگاه خود با لباس زندان و کاپشنی سبز رنگ حضور داشت و روبرو او تعداد زیادی پوشه چیده شده بود. به نظر می‌رسید که بازجویان وی در سپاه، همراه زم در دادگاه حضور داشتند که خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه ایران صورت آن‌ها را در مجموعه گزارش تصویری خود محو کرده بود.

خبرگزاری میزان
روح‌الله زم در نخستین جلسه دادگاه خود به همراه افرادی که به نظر می‌رسد بازجویان سپاه باشندخبرگزاری میزان

سپاه پاسداران ایران ۲۲ مهر ۱۳۹۸، اعلام کرده بود که در «یک عملیات اطلاعاتی پیچیده» توانسته است روح‌الله زم، از مخالفان سیاسی مقیم فرانسه را بازداشت کند. روزنامه فرانسوی لوفیگارو یک روز بعد از انتشار این خبر با انتشار گزارشی درباره نحوه دستگیری آقای زم، نوشته بود که نیروهای اطلاعاتی ایران با فریب این فرد به بهانه دیدار با آیت‌الله علی سیستانی، رهبر شیعیان عراق در نجف، او را به بغداد کشانده و سپس او را دستگیر کرده‌اند. در این گزارش آمده بود که مقام‌های فرانسوی مانع از سفر زم به عراق نشده‌اند.

نماینده دادستان، امروز در جلسه دادگاه، با اشاره به اتهامات روح الله زم گفت: «وی متهم به « افساد فی الارض» در بازه زمانی سال ۹۵ تا زمان دستگیری از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، ارتکاب نشر اکاذیب به طور گسترده، معاونت در تخریب، معاونت در ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور، تشکیل و اداره کانال معاند آمدنیوز و صدای مردم با هدف برهم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور است.»

وی دیگر اتهام‌های زم را «جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه در ابتدای سال ۹۷ تا زمان دستگیری، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی در نیمه دوم اسفند ماه سال ۹۶ تا زمان دستگیری، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام » عنوان کرد.

نماینده دادستان تصریح کرد: «فعالیت در کانال معاند سحام نیوز با هدف بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور، مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار در دی ماه سال ۹۶ ، مشارکت در جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده با هدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در نشر اکاذیب به طور گسترده، توهین به مقدسات اسلام، تحصیل مال از طریق نامشروع و شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله اتهامات متهم است.»

وی افزود: «زم هزار و ۱۰۹ مورد از جمله مختصات مقر نیروها در سوریه و تردد فرماندهان را برای این سرویس جاسوسی ارائه کرده است.»

روح‌الله زم، فرزند محمد علی زم، رئیس اسبق سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و حوزه هنری است.

میزان
نخستین جلسه دادگاه روح الله زم به ریاست ابوالقاسم صلواتیمیزان

روح‌الله زم پس از انتخابات جنجالی سال ۱۳۸۸، از سوی اطلاعات سپاه بازداشت و مدتی را در بند دو الف زندان اوین گذراند. وی پس از آزادی از کشور خارج شد و در نهایت به فرانسه رفت و مدتی در سحام نیوز سایت منتسب به مهدی کروبی فعال بود و سپس کانال تلگرامی آمدنیوز را راه‌اندازی کرد.

کانال تلگرامی آمدنیوز پیش از بازداشت روح‌الله زم بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار مشترک داشت.

در پی بازداشت زم در خاک عراق و بازگرداندن وی به ایران، وزارت امور خارجه فرانسه ۲۴ مهر ضمن تأیید این که این فعال سیاسی در فرانسه پناهنده بوده است، اعلام کرد که از شرایط و جزئیات دقیق دستگیری او در خارج از خاک فرانسه اطلاعی ندارد. در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده بود: «ما با دقت این پرونده را دنبال کرده و بازداشت این فرد را به شدت محکوم می‌کنیم.»

همزمان با نخستین جلسه دادگاه روح‌الله زم، خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران اعلام کرد که امشب دوشنبه ۲۱ بهمن مستندی با عنوان «پرسه در مه» منتشر می‌شود.

سازمان حقوق‌بشری عفو بین‌الملل بارها از مقام‌های ایران خواسته‌اند که پخش اعتراف‌های اجباری تلویزیونی را به دلیل نقض حقوق بازداشت شده‌ها متوقف کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه انقلاب ایران روح‌الله زم را به اعدام محکوم کرد

بازداشت‌ها و فشارهای زودهنگام پسا انتخابات؛ آیا پزشکیان اراده و توان نجات زندانیان سیاسی را دارد؟

یک روز پس از ناکامی قالیباف در رئیس‌جمهور شدن، رپری که از دخترش ویدئو طنزآمیز ساخته بود «بازداشت» شد