Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جزییاتی از ماجرای جان باختن فردی که در جلسه دادگاه به اتهام «تبلیغ علیه اسلام» قلبش از تپش ایستاد

دادگاه انقلاب تهران
دادگاه انقلاب تهران Copyright خبرگزاری مهر
Copyright خبرگزاری مهر
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از انتشار اخباری مبنی بر جان باختن متهمی در حین جلسه دادگاهش در دادگاه انقلاب، جزییات بیشتری از این ماجرا مشخص شد.

آگهی

حسین عسکری راد، وکیل این فرد در گفت‌وگو با «شبکه شرق»، نام موکلش را «سعید خادمی» معرفی می‌کند که در سال ۱۴۰۱ بیشتر از یک ماه بازداشت بود اما آزاد شد.

پیش‌تر رضا خندان، همسر نسرین ستوده، در پیامی که در شبکه اجتماعی ایکس (توییت سابق) منتشر کرد گفته بود که وی متولد ۱۳۴۱ بود.

دادگاه این فرد دو بار به تعویق افتاده بود تا اینکه روز شنبه گذشته جلسه دادگاه در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب که برای جرایم امنیتی است برگزار شد.

وکیل آقای خادمی می‌گوید که موکلش می‌ترسید محکوم شود و این محکومیت در پرونده استخدامی او اثر کند. وی افزود: «آقای خادمی بسیار مضطرب بود و توضیحات ما هم نتوانست به او کمک کند.»

اما این فرد به چه اتهامی بازداشت و دادگاهی شده بود؟

وکیل وی می‌گوید: «سعید خادمی یوگا کار می‌کرد، نوعی از یوگا که با عنوان «ساهاجا یوگا» مشهور است ضابط، اقدامات آنان را تبلیغ علیه اسلام شناسایی کرده در حالی که کتابی تحت این عنوان در ایران منتشر شده و از قرار معلوم به چاپ سوم رسیده است. با این حال، این نهاد، اقدامات آنان را تبلیغ علیه اسلام در نظر گرفته بود و به همین واسطه هم مرحوم تحت فشار و استرس روانی بسیار زیادی قرار داشت.»

اما در جلسه دادگاه چه اتفاقی رخ داد؟

آقای عسکری راد می‌گوید: «قاضی اولین سؤال را از او کرد ولی پس از طرح سؤال دوم، آقای خادمی دست به پشتش گذاشت و آخ کشید و به سمت من افتاد. من بغلش کردم، پس از اینکه متوجه حال بدش شدم، او را کف دادگاه خواباندیم و بلافاصله با پزشک مستقر دادگاه انقلاب تماس گرفتیم ولی متأسفانه این پزشک پس از هشت دقیقه به جلسه رسید با اینکه فقط یک طبقه فاصله بود. پزشک گفت او فشارش افتاده و باید او را به پایین بیاورید که سرم وصل کنم، در همین فاصله، اورژانس رسید و حدود ۴۰ دقیقه برای احیای او تلاش کردند ولی متأسفانه نتیجه نداد و آقای خادمی حین جلسه جان خود را از دست داد.»

وی افزود: «اتهام آقای سعید خادمی مستند به ماده ۵۰۰ مکرر قانون مجازات اسلامی بود که این ماده از سال ۱۴۰۰ به بعد، لازم الاجرا شده در حالی که فعالیت یوگایی او مربوط به قبل از سال ۱۴۰۰ است ولی متأسفانه دادسرا برای او کیفرخواست صادر کرده و برای او ۵ جلد پرونده تشکیل داده بودند. آقای خادمی چشمش که به پرونده‌ها افتاد، استرسش دو چندان شد و در نهایت، تمام کرد.»

او خاطرنشان کرد: «آقای خادمی تخصص‌اش، کاربرد ریاضی در کامپیوتر بود. او کارمند یک مؤسسه پژوهشی وابسته به آقای محمدجواد لاریجانی بود. دیروز هم با انتشار خبر فوت، آقای لاریجانی هم بسیار ناراحت شد و تماس گرفت و گفت که تصور می‌کرده پرونده در دادسرا تمام شده است ولی خب متأسفانه اینطور نبود. آقای خادمی فردی بسیار ماخوذ به حیا بود به طوریکه حتی به خانواده‌اش هم نگفته بود که جلسه رسیدگی به اتهاماتش قرار است برگزار شود و من خودم، خبر فوت را به خانواده‌اش دادم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«دادگاه انقلاب کیفرخواست جدید به نازنین زاغری ابلاغ کرد»

دادگاه انقلاب ایران روح‌الله زم را به اعدام محکوم کرد

یاشار سلطانی: دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به پرونده مرا ندارد