Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نماینده مجلس ایران: نیروهای اطلاعاتی در حال بازجویی از حبیب اسیود هستند

حبیب اسیود، رهبر پیشین گروه معروف به «حرکت النضال»
حبیب اسیود، رهبر پیشین گروه معروف به «حرکت النضال» Copyright حساب کاربری حبیب اسیود
Copyright حساب کاربری حبیب اسیود
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هیچ یک از این دو مقام ایرانی درباره نحوه بازداشت حبیب اسیود و زمان آن سخنی نگفته‌اند اما «حرکت النضال» یا «جنبش عربی برای آزادی اهواز» روز جمعه ۳۰ اکتبر (۹ آبان) اعلام کرد که ایران حبیب فرج‌الله چعب معروف به «حبیب اسیود» را «در ترکیه ربوده است».

آگهی

مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران اعلام کرد که «نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در حال بازجویی» از حبیب اسیود هستند.

حبیب اسیود، رهبر پیشین گروه معروف به «حرکت النضال» است که تابعیت سوئدی دارد. همزمان مجتبی یوسفی نماینده اهواز در مجلس ایران نیز گفت که اطلاعات سپاه پاسداران به همراه وزارت اطلاعات در بازداشت این فرد نقش داشته‌اند.

هیچ یک از این دو مقام ایرانی درباره نحوه بازداشت حبیب اسیود و زمان آن سخنی نگفته‌اند اما «حرکت النضال» یا «جنبش عربی برای آزادی اهواز» روز جمعه ۳۰ اکتبر (۹ آبان) اعلام کرد که ایران حبیب فرج‌الله چعب معروف به «حبیب اسیود» را «در ترکیه ربوده است». این گروه اعلام کرد که حبیب اسیود رهبر پیشین آن‌ها بوده است. وی ساکن سوئد بوده است و این گروه اعلام کرد که سوئد این موضوع را پیگیری می‌کند.

هدی هواشمی همسر حبیب اسیود نیز به رسانه‌ها گفته است که همسرش در تاریخ ۱۵ اکتبر یعنی دو هفته پیش در استانبول ناپدید شد.

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما، در تاریخ ۹ آبان در خبری نوشته بود که آقای اسیود در ترکیه بازداشت شده است و پس از تحویل به مقامات ایرانی از مرز آذربایجان غربی به تهران منتقل و هم اکنون در اختیار وزارت اطلاعات است.

شبکه العربیه، نزدیک به عربستان نیز در خبری نوشت که ایران با همکاری یک کشور ثالث که احتمالا قطر است او را به ترکیه کشاند.

دو روز پس از انتشار این خبر، مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت که أسیود تحت بازجویی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی کشور است.

وی افزود: «قطعا بعد از دریافت اطلاعات لازم از این تروریست و تکمیل پرونده، وی برای حضور در محکمه ای عادلانه آماده خواهد شد تا به سزای عمل خود برسد.»

ایران می‌گوید که گروه حرکت النضال در حمله تروریستی سال ۱۳۹۷ در رژه اهواز نقش داشته است. در این حمله ۲۵ نفر از جمله غیرنظامیان کشته شدند. برخی از مقام‌های این گروه نیز پس از حمله، آن را «اقدامی مشروع» توصیف و اعلام کردند که «مقامت ملی اهواز» آن را انجام داد.

این گروه می‌گوید که برای استقلال استان خوزستان و جدایی آن از ایران مبارزه می‌کند.

از سوی دیگر مجتبی یوسفی، نماینده اهواز در مجلس ایران نیز در گفت‌وگو با سایت خانه ملت گفت: «اکنون که سرکرده الاحوازیه به تهران منتقل شده، بعد از بازجویی، اشدّ مجازات برای وی در نظر گرفته خواهد شد.»

در یک سال اخیر دو چهره سیاسی ساکن خارج از ایران در کشورهای همسایه بازداشت و به ایران منتقل شدند. روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز که ساکن فرانسه بود، سال گذشته در عراق بازداشت و به ایران منتقل شد.

جمشید شارمهد، مسئول گروه «تندر» نیز در مرداد ماه گذشته به ایران منتقل شد و در بازداشت به سر می‌برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه حبیب اسیود شهروند ایرانی-سوئدی و رهبر پیشین «حرکت نضال» برگزار شد

دادگاه انقلاب ایران روح‌الله زم را به اعدام محکوم کرد

گزارش تصویری از حمله افراد مسلح به مراسم رژه در اهواز