چهار سال پس از کودتای نافرجام ترکیه؛ ۱۲۱ نفر به حبس ابد محکوم شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس از کودتای چهارسال پیش ترکیه
عکس از کودتای چهارسال پیش ترکیه   -  کپی رایت  STR/AP

رسانه‌های دولتی ترکیه اعلام کردند، دادگاهی در این کشور روز جمعه ۲۶ ژوئن (۶ تیر)، ۱۲۱ نفر دیگر را به دلیل تلاش به کودتا و سرنگونی رجب طیب اردوغان در سال ۲۰۱۶ به حبس ابد محکوم کرد. پیش از این نیز در دادگاه‌های مختلف برای بیش از ۱۵۰ نفر دیگر نیز حکم حبس ابد صادر شده بود.

خبرگزاری دولتی آناتولی نوشت اتهام این افراد تلاش برای نقض قانون اساسی عنوان شده است. اما در این بین ۸۶ نفر از این متهمان به «حبس ابد تشدید شده» محکوم شدند که سخت‌ترین نوع حبس طبق قوانین ترکیه محسوب می‌شود و جایگزین حکم اعدام است که در سال ۲۰۰۴ در این کشور لغو شد. ۳۵ نفر دیگر نیز به حبس ابد محکوم شدند اما این حبس ابد یک درجه سبک‌تر است.

در پرونده مربوط به اقدام‌های صورت گرفته در مقر فرماندهی کل ژاندارمری در شب ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ در پایتخت ترکیه در مجموع ۲۴۵ نفر دادگاهی شدند.

دادگاه متهمان این پرونده که به‌خاطر شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود، در ماه ژوئن از سر گرفته شد.

کودتای نافرجام چهار سال حدود ۱۵۰ کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت.

دولت ترکیه با وجود گذشت چهار سال از این کودتا همچنان بازداشت افراد مظنون به ارتباط با روحانی ناراضی ساکن آمریکا ادامه می‌دهد. هر چند مقام‌های ترکیه بارها آقای گولن را به رهبری این کودتا متهم کرده‌اند ولی او همواره این اتهام را رد کرده است.

آقای گولن که متحد سابق طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، بوده از سال ۱۹۹۹ در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای زندگی می‌کند.

در طول چهار سال گذشته حدود ۸۰ هزار نفر به جرم مشارکت در کودتا بازداشت و ۱۵۰ هزار کارمند دولت نیز به اتهام همکاری با شبکه فتح الله گولن اخراج شده‌اند.