محکومیت ۱۷ تن در ترکیه به حبس ابد به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام

کاخ دادگستری ترکیه در آنکارا
کاخ دادگستری ترکیه در آنکارا Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاهی در ترکیه روز پنجشنبه ۲۰ ژوئن هفده نفر از جمله فرماندهان سابق ارتش ترکیه را نیز به اتهام شرکت در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ این کشور در مجموع به ۱۴۱ بار حبس ابد محکوم کرد.

آگهی

دادگاه کیفری ترکیه روز پنجشنبه ۲۰ ژوئن ۱۷نفر از جمله فرماندهان سابق ارتش ترکیه را به اتهام مشارکت در کودتای نافرجام و ارتباط با شبکه اپوزسیون به حبس ابد محکوم کرد. در این میان هفده نفر در مجموع به ۱۴۱ بار حبس ابد محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این افراد که به دلیل رابطه با گروه وابسته به فتح‌الله گولن و شرکت در کودتای نافرجام ژوئیه۲۰۱۶ محاکمه می‌شدند به جرم «نقض قانون اساسی»، دست داشتن در مرگ ۱۳۹ نفر و «تلاش برای سوءقصد به جان رئیس‌جمهور» این احکام را دریافت کرده‌اند.

در میان محکومین به حبس ابد آکین اوزترک، فرمانده اسبق نیروی هوایی و علی یزیچی، دستیار پیشین آقای اردوغان دیده می‌شوند. در این پرونده ۲۲۴ تن شامل ده‌ها ژنرال ارتش محاکمه شدند.

فتح‌الله گولن، ناراضی اسلام‌گرای اهل ترکیه و متحد پیشین اردوغان است که از سال ۱۹۹۹ میلادی در آمریکا در تبعید خودخواسته به سر می‌برد. آقای اردوغان او را طراح کودتای نافرجام در کشورش می‌داند و از آمریکا تقاضا کرده است وی را به ترکیه مسترد کند. درخواستی که تا کنون از سوی ایالات متحده رد شده است.

فتح‌الله گولن هرگونه دخالت در کودتای نافرجام ترکیه را رد کرده است.

در جریان این کودتا در سال ۲۰۱۶، ۲۵۰ نفر کشته شدند.

تاکنون ۷۷ هزار نفر در ترکیه به ظن ارتباط با کودتا زندانی شده‌اند یا در انتظار محاکمه به سر می‌برند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهار سال پس از کودتای نافرجام ترکیه؛ ۱۲۱ نفر به حبس ابد محکوم شدند

حکم بازداشت ۱۷۶ نفر از نیروهای نظامی ترکیه صادر شد

ترکیه فرمان دستگیری دهها مقام نظامی را در چهارچوب پرونده گولن صادر کرد