ترکیه فرمان دستگیری دهها مقام نظامی را در چهارچوب پرونده گولن صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
39 ABW observe Ataturk Memorial Day
39 ABW observe Ataturk Memorial Day

دولت ترکیه دستور داده است که ۶۸ مظنون جدید از جمله دهها درجه‌دار نظامی در عملیاتی که طرفداران فتح الله گولن را هدف قرار داده است، بازداشت شوند.

آنکارا فتح الله گولن، روحانی مخالف رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور را عامل کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه سال ۲۰۱۶ می‌داند.

عملیات بازداشت این مظنونان در ۱۹ استان این کشور از جمله در پایتخت ترکیه اجرا می‌شود و بر نیروهای زمینی ارتش تمرکز دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا بر اعلام خبرگزاری آناتولی تا کنون ۱۹ نفر دیگر دستگیر شده‌اند و ۲۲ سرهنگ و ۲۷ سرهنگ دوم نیز با این دستور، در معرض بازداشت قرار دارند. این خبرگزاری به نقل از منابع وابسته به دفتر دادستانی کل اعلام کرده است که مظنونان با نیروهای وابسته به فتح الله گولن در تماس بوده‌اند.

بنا بر اعلام دفتر حقوق بشر سازمان ملل در ماه مارس، دولت ترکیه از زمان وقوع کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ تا کنون ۱۶۰ هزار نفر را بازداشت و تقریبا به همین میزان نیز از نیروهای فعال در بخش دولتی اخراج کرده است. از این تعداد بازداشتی، تا کنون بیش از ۵۰ هزار نفر رسما از سوی دادگاه تفهیم اتهام و زندانی شده‌اند.

ترکیه مدعی است که این دستگیری‌ها برای مبارزه با تهدیدات امنیتی لازم است؛ این درحالی است که منتقدان رئیس جمهوری ترکیه او را متهم می‌کنند که از کودتای نافرجام به عنوان بهانه‌ای برای تصفیۀ مخالفان استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: