Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مقامات ترکیه دستور بازداشت ۱۶۸ شهروند نظامی و غیرنظامی دیگر را صادر کردند

مقامات ترکیه دستور بازداشت ۱۶۸ شهروند نظامی و غیرنظامی دیگر را صادر کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات ترکیه روز سه‌شنبه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) دستور بازداشت ۱۶۸ شهروند نظامی و غیرنظامی دیگر را به اتهام ارتباط با جنبش فتح‌الله گولن صادر کردند.

آگهی

مقامات ترکیه روز سه‌شنبه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) دستور بازداشت ۱۶۸ شهروند نظامی و غیرنظامی دیگر را به اتهام ارتباط با جنبش فتح‌الله گولن صادر کردند. آنکارا این جنبش را مسئول طرح ریزی کودتای نافرجام ۲۰۱۶ میلادی در ترکیه می‌داند.

آنکارا از زمان کوتای نافرجام تابستان ۲۰۱۶ که حدود ۲۵۰ کشته‌ برجا گذاشت، افرادی که گمان می رود با جنبش فتح‌الله گولن، روحانی منتقد رجب طیب اردوغان که در آمریکا سکونت دارد، ارتباط دارند را تعقیب و دستگیر می کند. عملیات علیه شبکه گولن در سه سال اخیر از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بطور مستمر ادامه داشته است و تاکنون صدها نفر در این ارتباط دستگیر شده‌اند.

دادستانی استانبول گفته است که آنها دستور بازداشت دو غیرنظامی و ۵۲ پرسنل نظامی از جمله ۲ سرهنگ بازنشسته، یک ستوان کنونی ارتش و دو سرگرد سابق که پیشتر از ارتش اخراج شده بودند را صادر کرده است. گفته شده است که بیش از نیمی از این افراد تا اوایل روز سه شنبه دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی، در استان قونیه در مرکز ترکیه نیز برای ۵۰ نفر حکم بازداشت صادر شده است. این خبرگزاری همچنین نوشته است که دستور بازداشت ۳۶ سرباز نیز در آنکارا صادر شده است.

فتح‌الله گولن، از سال ۱۹۹۹ در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیا آمریکا زندگی می کند و هرگونه دخالت در کودتای نافرجام علیه اردوغان را رد کرده است.

در طول سه سالی که از کودتای نافرجام علیه اردوغان می گذرد، ۷۷ هزار نفر دوره محکومیت زندانشان را می گذرانند و حدود ۱۵۰ هزار از کارمندان دولت، پرسنل ارتش و افراد دیگر یا از کار اخراج و یا تعلیق شده‌اند.

متحدین غربی ترکیه و گروههای حقوق بشری با انتقاد از سرکوب گسترده مخالفان توسط دولت اردوغان، می گویند که ترکیه به بهانه کودتای نافرجام در حال تسویه حساب با مخالفان خود است.

با این حال آنکارا این اقدامات را پاسخی لازم به تهدیدات امنیتی پیش روی ترکیه توصیف کرده و وعده داده است که شبکه فتح‌الله گولن را در ترکیه ریشه کن کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر سابق به جنگ اردوغان می‌رود؛ داووداوغلو حزب تاسیس می‌کند

دستور بازداشت ۸۲ نظامی مظنون به همکاری با جنبش گولن در ترکیه صادر شد

ترکیه فرمان دستگیری دهها مقام نظامی را در چهارچوب پرونده گولن صادر کرد