جاستین ترودو: فشار به حکومت ایران را ادامه می‌دهیم تا به پاسخ برسیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا   -   کپی رایت  DAVE CHAN/AFP or licensors

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز سه‌شنبه ۱۶ ژوئن (۲۷ خرداد) گفت: « در ارتباط با هواپیمای اوکراینی همراه شرکای بین‌المللی خود فشار به حکومت ایران را ادامه می دهیم تا به پاسخ سوال‌ها برسیم، تا به عدالت برسیم و خسارت به خانواده‌ها پرداخت شود».

وی در گفت‌وگوی روزانه خود با استناد به سخنان مطرح شده از جانب مقام‌های ایران گفت که قرار است به زودی جعبه‌های سیاه این هواپیمای سرنگون شده به فرانسه ارسال شود. چرا که بدلیل محدودیت های ناشی از ویروس کرونا امکان ارسال جعبه های سیاه پیش از این امکان پذیر نبوده است.

آقای ترودو تاکید کرد موضوع بازخوانی و تجزیه و تحلیل داده‌های جعبه‌های سیاه این هواپیما را چند روز پیش با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین مطرح کرده بود.

هواپیمای خطوط هوایی اوکراین با شماره پرواز PS752 هشت ژانویه ۲۰۲۰ (۱۸ دی ۱۳۹۸) فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران را به مقصد کی‌یف ترک کرد، اما دقایقی پس از برخاستن از باند، با اصابت دو موشک پدافند سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن که از ۵ ملیت مختلف بودند، کشته شدند. ایران در نهایت با سه روز تاخیر علت این حادثه را خطای انسانی اعلام کرد و مسئولیت آن را پذیرفت.

تهران چند ساعت قبل از شلیک به هواپیمای مسافربری در حمله تلافی‌جویانه به مقر نیروهای آمریکایی در عراق حمله کرده بود و نیروهای دفاعی این کشور در شرایط آماده‌باش قرار داشتند.

اغلب مسافران این پرواز ملیت ایرانی- کانادایی داشتند بنابراین کانادا بارها از ایران خواسته است با توجه به فقدان ابزارهای فنی مناسب برای رمزگشایی از جعبه‌های سیاه هواپیما، آن‌ها به خارج از ایران ارسال شوند.

مقام‌های ایران در روزهای اخیر اعلام کردند که پس از برقراری مجدد پروازها، جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی با حضور کشورهای ذینفع در یکی از کشورهای اوکراین یا فرانسه بازخوانی می‌شود.

پیش از این محمد اسلامی وزیر راه ایران گفته بود یکی از مسائلی که در این زمینه وجود دارد، آسیب دیدن و شکستگی بخشی از جعبه سیاه در سانحه است و اگر کارخانه بوئینگ فرانسه در این زمینه مشارکت نکند، ممکن است دیتا از بین برود.