اسپانیا مرزهایش را به روی کشورهای عضو منطقه شنگن می‌گشاید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Francisco Ubilla
Francisco Ubilla   -   کپی رایت  AP Photo

اسپانیا از تاریخ ۲۱ ژوئن مرزهایش را به روی کشورهای عضو منطقه شنگن می‌گشاید. تنها استثنایی که در این زمینه وجود دارد، مرز مشترک این کشور با پرتغال است که قرار است از اول ژوئیه بازگشایی شود.

این تصمیم که روز یکشنبه از سوی پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا اعلام شد، در پی روند تدریجیِ کاهش شمار مبتلایان کرونا همچنین مرگ و میرهای ناشی از شیوع این ویروس در این کشور اتخاذ شده است.

اگرچه تاریخه رسمی بازگشایی مرزها ۲۱ ژوئن است اما قرار است از روز دوشنبه ۱۵ ژوئن در چهارچوب یک برنامه آزمایشی، به مسافران خارجی اجازه سفر به جزایر بالئاری داده شود. این کار به دولت اسپانیا کمک خواهد کرد تا درباره عملکرد پروتکل‌های بهداشتی، به ارزیابی واقع بینانه‌تر و دقیق‌تری برسند.

پیش از این کمیسیون اروپا نیز به اعضای اتحادیه اروپا پیشنهاد داده بود تا از ۱۵ ژوئن کنترل مرزهای داخلی شنگن را لغو کنند؛ بر این اساس از این تاریخ بسیاری از محدودیت‌های وضع شده در سرار این اتحادیه لغو خواهند شد.

مقامات اسپانیا از ماه مارس قوانین قرنطینه را در سراسر این کشور به اجرا گذاشتند که بستن مرزها به روی مسافران خارجی نیز بخشی از محدودیت‌های وضع شده با هدف کنترل شیوع ویروس جدید کرونا بود.

اسپانیا همچنان در جدول رده بندی کشورهای درگیر با ویروس کرونا در سراسر جهان، در جایگاه ششم قرار دارد. تا کنون بیش از ۲۹۰ هزار نفر در این کشور به کووید۱۹ مبتلا شده و بیش از ۲۷ هزار نفر نیز از این بیماری جان باخته‌اند.