پاسخ سئول به تهدید خواهر رهبر کره شمالی: به توافقات دو کشور احترام بگذارید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Lee Jin-man
Lee Jin-man   -   کپی رایت  AP Photo

کره جنوبی در پاسخ به بیانیۀ روز شنبۀ خواهر رهبر کره شمالی مبنی بر اتخاذ اقدامات تلافی‌جویانه علیه سئول از جمله اقدامات نظامی، اعلام کرد که پیونگ یانگ باید به توافقاتی که تاکنون میان دو کشور امضا شده است، احترام بگذارد.

وزیر اتحاد کره جنوبی که مسئول امور بین دو کره است، بامداد یکشنبه گفت: «کره شمالی و جنوبی باید تلاش کنند که به همه توافقات بین دو کره احترام بگذارند.»

او تاکید کرد که دولت کره جنوبی «وضعیت فعلی را جدی گرفته» و در حال رسیدگی به موضوعاتی است که منجر به خشم همسایه شمالی شده است.

حدود ۱۰ روز پیش از این کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ضمن ابراز خشم از توزیع اعلامیه در مناطق مرزی دو کشور، به سئول هشدار داد که چنانچه توزیع اعلامیه‌های ضدحکومتی در میان شهروندان کره شمالی متوقف نشود، پیمان نظامی بین دو کره که در سال ۲۰۱۸ امضا شده فسخ خواهد شد.

در واکنش سئول وعده داد که با وضع مقرراتی، مانع پخش بیانیه‌های ضدحکومتی در مناطق مرزی خواهد شد و حتی علیه دو سازمانی که چنین عملیاتی را اجرا کرده‌اند، دست به اقدامات قانونی خواهد زد.

با این وجود تداوم توزیع اعلامیه‌ها باعث گردید که کره شمالی هفته گذشته اقدام به قطع خطوط ارتباطی با همسایه جنوبی خود کند و از تعطیلی قریب الوقوع دفتر رابط میان دولت‌های دو کشور خبر دهد؛ اقداماتی که ابراز تاسف واشنگتن را نیز در پی داشت.

در پی تشدید تنش‌ها میان دو کره که برخی تحلیلگران آن را نتیجه به بن‌بست رسیدن مذاکرات پیونگ یانگ و واشنگتن و اعمال فشار بر سئول برای تغییر وضع کنونی می‌دانند، مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی روز شنبه اقدام به برگزاری جلسه شورای امنیت ملی با حضور روسای امنیتی و دیپلمات‌های کشورش کرد تا «وضعیت کنونی در شبه جزیره کره مورد بررسی قرار بگیرد.»

بیانیه‌ای که در همین راستا از سوی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی منتشر شده، به نتایج و تصمیمات اتخاذ شده در این نشست اشاره نکرده است.

روابط دو کشور در حالی بار دیگر رو به تیرگی گذاشته که سئول درصدد برگزاری یادبودی در گرامیداشت بیستمین سالگرد برگزاری نخستین اجلاس بین دو کره بود.

اولین دیدار رهبران دو کره پس از جنگ ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ میلادی، طی روزهای ۱۳ تا ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۰ میلادی انجام شد. در آن زمان، کیم دائه جونگ، رئیس جمهوری وقت کره جنوبی و کیم جونگ ایل، پدر رهبر کنونی کره شمالی در جریان این دیدار که پس از ۴۷ سال روی داد، بر تعهد به افزایش گفتگو و همکاری بین دو کره تاکید کردند.

دومین دیدار رهبران دو کره نیز در سال ۲۰۱۸ میلادی روی داد که در جریان آن، مقامات عالی کنونی دو کره به توافق رسیدند تا اقدامات خصمانه علیه یکدیگر را متوقف و در راه ضدهسته‌ای کردن کامل شبه‌جزیره کره تلاش کنند.