هشدار چین: آمریکا روابط را «به سمت یک جنگ سرد جدید» می‌کشاند

Sakchai Lalit
Sakchai Lalit Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه چین اعلام کرد که آمریکا علاوه بر کرونا، به یک «ویروس سیاسی» نیز آلوده شده که مقامات این کشور را وادار می‌کند بطور مداوم به چین حمله کنند. او گفت: «برخی از نیروهای سیاسی در ایالات متحده، روابط چین و آمریکا را به گروگان گرفته‌اند و هر دو کشور را تا آستانۀ یک جنگ سرد جدید هل می‌دهند.»

آگهی

وانگ یی، وزیر خارجه چین روز یکشنبه ضمن رد «دروغ‌هایی» که ایالات متحده در موضوع شیوع ویروس کرونا علیه این کشور طرح کرده است، هشدار داد که واشنگتن روابط با پکن را به سمت «یک جنگ سرد جدید» هل می‌دهد.

این سخنان در حالی بیان می‌شود که جنگ لفظی میان مقامات آمریکا و چین بر سر شیوع کرونا، همچنین تصمیم پکن برای داشتن کنترل‌ بیشتر بر منطقه خودمختار هنگ کنگ رو به تشدید است.

وانگ یی اعلام کرد که ایالات متحده علاوه بر کرونا، به یک «ویروس سیاسی» نیز آلوده شده که مقامات این کشور را وادار می‌کند بطور مداوم به چین حمله کنند.

او که در جمع خبرنگاران حاضر در نشست سالانۀ کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین سخن می‌گفت، اعلام کرد: «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که برخی از نیروهای سیاسی در ایالات متحده، روابط چین و آمریکا را به گروگان گرفته و هر دو کشور را تا آستانۀ یک جنگ سرد جدید هل می‌دهند.»

اگرچه آقای وانگ یی منظور خود را از «نیروهای سیاسی» بطور روشن بیان نکرد اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا یکی برجسته‌ترین افراد در ایالات متحده است که بی‌وقفه به انتقاد از چین در موضوع شیوع ویروس کرونا می‌پردازد؛ ویروسی که تا کنون بیش از ۵ میلیون و ۴۷۶ هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و باعث مرگ بیش از ۳۴۵ هزار نفر شده است.

انتقادات شدید الحن دونالد ترامپ علیه چین در حالی ادامه دارد که برخی این رفتار او را تلاشی برای منحرف کردن توجه‌ها از ناکامی‌های کاخ سفید در مبارزه با شیوع کرونا تفسیر کرده‌اند. ناکامی که باعث شده است شمار قربانیان این ویروس در ایالات متحده به حدود ۱۰۰ هزار نفر برسد.

بر همین اساس، آقای وانگ اعلام کرد: «من از ایالات متحده می‌خواهم که به اتلاف وقت همچنین به از دست رفتن جان انسان‌ها پایان دهد.»

او همچنین افزود: «برخی چهره‌های سیاسی در ایالات متحده در تلاشند تا به این ویروس برچسب بزنند و علت پدیدار شدن آن را سیاسی بدانند و چین را بدنام کنند.»

وانگ یی ضمن اعلام آمادگی چین برای همکاری‌های بین‌المللی برای مبارزه با شیوع کرونا و انجام تحقیقات علمی، تاکید کرد که هر تحقیقی درباره این ویروس باید بدون پیش‌فرض گناهکار بودن کسی انجام شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان برای ریاست اتحادیه اروپا آماده می‌شود؛ رابطه با چین در مرکز توجه‌ها

دونالد ترامپ: بی‌کفایتی چین در مبارزه با شیوع کرونا باعث کشتار جهانی شده است

تهدید ترامپ به قطع روابط با چین؛ پکن خواستار دیدار مقامات دو کشور شد