تهدید ترامپ به قطع روابط با چین؛ پکن خواستار دیدار مقامات دو کشور شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تهدید ترامپ به قطع روابط با چین؛ پکن خواستار دیدار مقامات دو کشور شد
کپی رایت  AP Photo/Mark Schiefelbein

چین روز جمعه از ایالات متحده آمریکا خواست تا با برگزاری دیداری میان مقامات دو کشور، همکاری‌ها برای مبارزه با شیوع کرونا را تقویت کنند. این درخواست پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ، پکن را تهدید به قطع روابط دوجانبه کرد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری اعلام کرد: «حفظ و توسعه روابط چین و آمریکا، هم در راستای منافع اساسی مردم دو کشور است و هم برای حفظ صلح و ثبات جهانی ضروریست...در حال حاضر چین و آمریکا باید همکاری‌های خود را با هدف مبارزه با شیوع کرونا و شکست هرچه سریع‌تر آن، همچنین درمان بیماران و بازسازی اقتصاد و تولید تقویت کنند و برای این کار لازم است که در نیمۀ این راه، چین و آمریکا دیداری داشته باشند.»

در هفته‌های اخیر روابط میان دو اقتصاد برتر جهان بار دیگر رو به وخامت نهاده که مهمترین علت آن شیوع ویروس کرونا است. این ویروس تا کنون منجر به مرگ بیش از ۳۰۰ هزار نفر شده است که بخش بزرگی از قربانیان یعنی حدود ۸۷ هزار نفر از آنها ساکن آمریکا بودند.

کووید۱۹ همچنین بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را در سراسر جهان آلوده کرده است که داده‌های بیش از ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از این تعداد نیز در ایالات متحده ثبت شده است. بر این اساس دونالد ترامپ، چین را عامل شیوع جهانی این ویروس می‌داند و حتی کووید ۱۹ را «طاعون چین» خوانده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه در گفتگو با شبکه اقتصادی فاکس در انتقاد به سیاست‌های پکن گفت: «کارهای زیادی می‌توانیم انجام دهیم...می‌توانیم همه روابطمان را با آنها قطع کنیم.... اگر کل روابطمان را قطع کنیم ۵۰۰ میلیارد دلار پس‌انداز خواهد شد.»

او ضمن تاکید بر اینکه رابطه «بسیار خوبی» با شین جین‌-پینگ، همتای چینی خود دارد افزود: «با این وجود اکنون نمی‌خواهم با او صحبت کنم.»

تهدیدات جدید آقای ترامپ یک هفته پس از آن از سر گرفته شده که نمایندگان دو کشور بر اجرای «فاز یک توافق تجاری دوجانبه» که پیش از این در ماه ژانویه و قبل از انتشار اخبار شیوع کرونا امضا کرده بودند، تاکید کردند.

با این توجود با توجه به تنش‌های دو کشور و رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در جهان، اجرای تعهدات در چهارچوب این توافق آسان به نظر نمی‌رسد.