دونالد ترامپ: بی‌کفایتی چین در مبارزه با شیوع کرونا باعث کشتار جهانی شده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -  Copyright  Evan Vucci

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا بار دیگر روز چهارشنبه به انتقاد از چین پرداخت و گفت که «بی‌کفایتی» پکن در مبارزه با شیوع کرونا باعث «کشتار جهانی» شده است.

او در پیامی توییتری نوشت: «دیوانه‌ای در چین به تازگی بیانیه‌ای را منتشر و همه را به جز چین برای شیوع این ویروس که تا کنون صدها هزار نفر را کشته، متهم کرده است. لطفا برای او توضیح دهید که کشتار جهانی که بوجود آمده، نتیجه بی‌کفایتی چین بوده است و نه چیز دیگری.»

او در این پیام اشاره‌ای به نام منتشر کنندۀ چنین بیانیه‌ای نکرده است.

دونالد ترامپ طی هفته‌های اخیر بارها بر این موضوع تاکید داشته است که اگر چینی‌ها در قبال شیوع کرونا مسئولیت‌پذیری بیشتری داشتند، جهان می‌توانست از تلفات سنگین شیوع کرونا جلوگیری کند.

اعتراضات او علیه چین درحالی ادامه دارد که شمار مبتلایان به کرونا در سراسر جهان به بیش از ۵ میلیون و ۱۹ هزار نفر و شمار قربانیان آن به بیش از ۳۲۵ هزار نفر رسیده است.

ایالات متحده آمریکا بیش از هر کشوری در جهان از ویروس کرونا آسیب دیده است؛ تا کنون در این کشور بیش از ۱ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شده و بیش از ۹۳ هزار نفر نیز جان باخته‌اند.

او یک هفته پیش از این هم تهدید کرده بود که همه روابط دوجانبه اقتصادی کشورش را با چین به حالت تعلیق درخواهد آورد و گفته بود تمایلی ندارد که در وضعیت کنونی شی جین-پینگ، همتای چینی خود را ملاقات کند.

سرزنش‌های او علیه چین در حالی ادامه دارد که پکن می‌گوید در مدیریت بحران کرونا در کشورش موفق بوده و همۀ اطلاعات مربوطه را نیز در اسرع وقت در اختیار سازمان جهانی بهداشت گذاشته است.

دونالد ترامپ همچنین سازمان جهانی بهداشت را بسیار نزدیک به چین می‌داند و بر این اساس دستور داده است تا پرداخت سهم واشنگتن در تامین مالی این سازمان نیز به حالت تعلیق درآید.