Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جوزپ بورل: این نخستین بحران بزرگ دهه‌های اخیر است که آمریکا آن را رهبری نمی‌کند

جوزپ بورل درباره نقش چین در آینده جهان گفت
جوزپ بورل درباره نقش چین در آینده جهان گفت Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در میان نشانه‌هایی مبنی بر جایگزین شدن آسیا به جای ایالات متحده به عنوان مرکز قدرت جهانی خواستار اتخاذ استراتژی محکم‌تر در قبال چین شد و گفت: «شکوفایی چین تحسین برانگیز و احترام آمیز می‌شود اما همزمان سوال‌ها و نگرانی‌های زیادی وجود دارند.»

آگهی

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در میان نشانه‌هایی مبنی بر جایگزین شدن آسیا به جای ایالات متحده به عنوان مرکز قدرت جهانی خواستار اتخاذ استراتژی محکم‌تر در قبال چین شد و گفت: «شکوفایی چین تحسین برانگیز و احترام آمیز می‌شود اما همزمان سوال‌ها و نگرانی‌های زیادی وجود دارند.»

وی که امروز دوشنبه ۲۵ مه (۵ خرداد) به دعوت کنفرانس سفیران آلمان پیامی ویدئویی منتشر کرد، ابتدا اشاره داشت که آلمان قرار است ریاست شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن و شورای اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه را بر عهده بگیرد و انتظارات از این کشور زیاد است.

وی سپس به بحران شیوع ویروس کرونا در اروپا اشاره کرد و خطاب به آلمان گفت: «دوباره ما روی شما حساب باز می‌کنیم تا اروپا را از بحران عبور دهید و مطمئن شویم که از آن قوی‌تر بیرون خواهیم آمد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تاکید کرد که پیشنهادهای آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای جبران خسارت‌های مربوط این وضعیت جسورانه است: «فکر می‌کنم این همان چیزی است که اروپا به آن نیاز دارد.»

آقای بورل در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که باید روی راه‌حل‌های مشترک سرمایه‌گذاری کرد و از همبستگی واقعی بهره برد.

باید کل اروپا را گرد هم آورد

قرار است کمیسیون اروپا روز چهارشنبه طرح اقتصادی مقابله با بحران ویروس کرونا را پیشنهاد کند. طرحی ۱۰۰۰ میلیارد یورویی با هدف حراست از یکپارچگی مالی اروپا. این طرح در حالی مطرح خواهد شد که هفته گذشته دو قدرت اصلی اتحادیه اروپا یعنی آلمان و فرانسه از طرح ۵۰۰ میلیاردی برای مواجهه با این بحران پرده برداشتند. هلند، اتریش، سوئد و دانمارک از مخالفان اعطای بلاعوض نقدینگی به کشورهای نیازمند اتحادیه برای مرتفع مردن بحران کرونا هستند.

وی افزود: «ابتکار عمل فرانسه و آلمان از هر زمان دیگری ضروری‌تر است. اما در عین حال تنها یک توافق فرانسوی-آلمانی کافی نیست.»

رئیس دستگاه دیپلماسی اروپا تاکید که باید کل اروپا را گرد هم آورد.

وی در عین حال گفت که این موضوع سخت است: «من این را قبل از قبول این منصب می‌دانستم اما در این شش ماه به طور مستقیم خودم آن را تجربه کرده‌ام.»

وی درباره علت سخت بودن گرد هم آوردن اروپا گفت: «این کار دشواری است. کار سختی است زیرا اختلاف‌های عمیقی بین کشورهای عضو درباره بسیاری از مسائل وجود دارد.»

آقای بورل افزود: «ما فاقد یک فرهنگ استراتژیک مشترک هستیم و تمایل به سازش کمتر از حدی است که باید باشد.»

ما در دنیایی بدون رهبری زندگی می‌کنیم که در آن آسیا به‌طور فزاینده از نظر اقتصادی، امنیتی و فن‌آوری اهمیت پیدا خواهد کرد.
جوزپ بورل
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

وی در ادامه به تغییر چشمگیر وضعیت دنیا اشاره کرد و افزود: «ما در دنیایی بدون رهبری زندگی می‌کنیم که در آن آسیا به‌طور فزاینده از نظر اقتصادی، امنیتی و فن‌آوری اهمیت پیدا خواهد کرد.»

پایان دوران رهبری آمریکا و ورود به عصر آسیا

وی افزود: «تحلیلگران مدت‌هاست درباره پایان سیستم تحت رهبری آمریکا و ورود به عصر آسیا صحبت می‌کنند. این اکنون در مقابل چشمان ما اتفاق می‌افتد.»

مسئول دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا، تاکید کرد که اگر قرن بیست و یکم، به یک قرن آسیایی چرخش پیدا کند، همانطور که قرن بیستم آمریکایی بود، ممکن است از این بیماری همه‌گیر به‌عنوان نقطه عطف این روند یاد شود.

وی معتقد است که این نخستین بحران بزرگ در دهه‌های اخیر است که ایالات متحده واکنش‌های بین‌المللی به آن را رهبری نمی‌کند.

آگهی

وی اضافه کرد که «شاید آمریکا به این موضوع اهمیت ندهد اما هر جا که نگاه می‌کنیم شاهد رقابت‌های فزاینده هستیم. به‌خصوص بین ایالات متحده و چین.»

آقای بورل تاکید کرد که فشارها برای اینکه طرف یکی از این‌ها گرفته شود در حال افزایش است: «به‌عنوان اتحادیه اروپا، باید منافع و ارزش‌های خود را دنبال کنیم.»

وی تصریح کرد: «رقابت آمریکا و چین تاثیر فلج کننده‌ای بر سیستم چندجانبه در شورای امنیت سازمان ملل، گروه بیست، سازمان جهانی بهداشت و جاهای دیگر دارد.»

وی تاکید کرد که این موضوع باعث اختلاف نظرهای بیشتر، وتوهای بیشتر و توافق‌های کمتر می‌شود.

آگهی
شکوفایی چین تحسین برانگیز و احترام آمیز می‌شود اما همزمان سوال‌ها و نگرانی‌های زیادی وجود دارند
جوزپ بورل
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

این مسئول اروپایی پیش‌بینی کرد در این شرایط چین قدرتمندتر و جسورتر می‌شود: «شکوفایی چین تحسین برانگیز و احترام آمیز می‌شود اما همزمان بسیاری از سوال‌ها و نگرانی‌های زیادی وجود دارند.»

وی افزود: «روابط ما باید بر پایه اعتماد، شفافیت و عمل متقابل باشد. این موضوع در حال حاضر همیشه رخ نمی‌دهد. ما تنها زمانی این شانس را خواهیم داشت که با چین در چارچوب نظم جمعی به توافق برسیم.»

وی ابراز امیدواری کرد که این موضوع در اجلاس سران اتحادیه اروپا و چین در پاییز پیش رو محقق شود.

وی معتقد است که اروپا در مقابل چین به یک استراتژی محکم‌تر نیاز دارد که این موضوع مستلزم داشتن روابط و همکاری‌های بیشتر با بقیه کشورهای دموکراتیک آسیایی است. وی در این زمینه همکاری با هند، ژاپن و کره‌جنوبی را مثال زد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بورل‌:‌ قصد نداریم وارد جنگ سرد با چین شویم

دونالد ترامپ: بی‌کفایتی چین در مبارزه با شیوع کرونا باعث کشتار جهانی شده است

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد