لانس آرمسترانگ، قهرمان به نام دوچرخه سواری: از ۲۱ سالگی دوپینگ می‌کردم

لانس آرمسترانگ
لانس آرمسترانگ Copyright Bas Czerwinski/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگر این اقرار لانس آرمسترانگ هم پذیرفته شود، او مقام قهرمانی رقابت‌های جهانی اسلو را هم مانند دیگر افتخاراتش از دست خواهد داد.

آگهی

لانس آرمسترانگ، ستاره پیشین دوچرخه سواری جهان در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اقرار کرد که از ۲۱ سالگی، زمانی که تازه فعالیت حرفه‌ای ورزشی خود را آغاز کرده بود، از مواد نیروزا استفاده می‌کرده است. 

این اقرار علیه خود در تیزر تبلیغاتی مستندی که قرار است در دو آخر هفته آینده از شبکه خبری ای‌اس‌پی‌ان پخش شود، دیده شده است. 

لانس آرمسترانگ از تابستان سال ۲۰۱۲ و پس از قهرمانی در رقابت‌های استقامت سه گانه آماتوردر ایالات متحده، به‌طور جدی با مساله دوپینگ درگیر شد.سازمان ضد دوپینگ آمریکا  با انتشار گزارشی، این اسطوره دوچرخه سواری اهل تگزاس را متهم به استفاده بی‌سابقه از داروهای نیروزا کرد. به این ترتیب آرمسترانگ نه تنها برای همیشه از حضور در میادین ورزشی محروم شد بلکه تمام عناوین قهرمانی‌اش از سال ۱۹۹۹ به این طرف را از دست داد. این شکست، یک سال بعد با اعتراف به استفاده از داروهای نیروزا در سال ۱۹۹۶ تکمیل شد و تمام قهرمانی‌های تور دو فرانس را از وی گرفت. 

قهرمان محبوب تور دو فرانس حالا با این اقرار علیه خود، احتمالا باقی افتخارات دوران حرفه‌ای اش و به‌ویژه نخستین قهرمانی بین‌المللی در رقابت‌های اسلوو را از دست خواهد داد.

لانس آرمسترانگ به دلیل مبارزه با سرطان و غلبه بر این بیماری از سال ۱۹۹۹ نه‌تنها یک ستاره ورزشی بلکه عملا به یک اسطوره انسانی تبدیل شده بود که پس از شکست سرطان، چالش‌های بزرگ را از پیش رو بر می‌دارد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوچرخه‌سواری جاده قهرمانی جهان؛ بالسامو ایتالیایی به برتری چهارساله زنان هلندی‌ پایان داد

مسابقه دوچرخه سواری پاریس–روبه به دلیل شرایط کرونایی۶ ماه به تاخیر افتاد

جریمه ده میلیون دلاری برای آرمسترانگ