Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

لانس آرمسترانگ؛ مرگ تدریجی یک اسطوره؟

لانس آرمسترانگ؛ مرگ تدریجی یک اسطوره؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تابستان سال ۲۰۱۲ لانس آرمسترانگ در رقابت‌های استقامت سه گانه آماتور شرکت کرد و طبق معمول جام قهرمانی را با خود به خانه برد. اما سازمان ضد دوپینگ آمریکا اخیرا با انتشار گزارشی، این اسطوره دوچرخه سواری اهل تگزاس را متهم به استفاده بی‌سابقه از داروهای نیروزا کرده است. به این ترتیب آرمسترانگ نه تنها برای همیشه از حضور در میادین ورزشی محروم می‌شود بلکه تمام عناوین قهرمانی‌اش از سال ۱۹۹۹ به این طرف را از دست خواهد داد.

همه چیز از سال ۱۹۹۹ و نخستین قهرمانی در رقابت‌های «تور دو فرانس» شروع شد. او ۲۸ ساله بود و به تازگی بر بیماری سرطان غلبه کرده بود. پس از پشت سرگذاشتن یک دوره طولانی درمان، قهرمان جوان تصمیم گرفت تا زندگی حرفه‌ای خود را وقف رقابت‌های تور دو فرانس کند.

در سال ۲۰۰۵ با پیروزی تیم تحت امرش در تایم تریل تور دو فرانس، لانس آرمسترانگ توانست، هفتمین قهرمانی پیاپی این تورنمنت معتبر جهانی را ازآن خود کند. افسانه آرمسترانگ، بزرگ و بزرگ‌تر می‌شد؛ آمریکا لبریز شده بود از داستان زندگی لانس اسطوره‌ای، مارک‌های تجاری با تصاویرش تبلیغ می‌کردند. اما در سال ۲۰۰۵ اولین شبهه‌ها آشکار شد.

در آن زمان هیچ چیز قابل اثبات نبود. اما حالا گزارش هزار صفحه‌ای کمیته مبارزه با دوپینگ آمریکا، سیستم استفاده از داروهای نیروزایی را شرح می‌دهد که آرمسترانگ بزرگ با استفاده از آنها جام‌های قهرمانی را درو می‌کرده است. گزارش این نهاد به ویژه بر شهادت بسیاری از هم تیمی‌های این قهرمان سابق استوار شده است.

آرمسترانگ متهم است به استعمال مواد نیروزای ممنوع با بهره گیری از انتقال خون و مصرف داروهای کورتیکواستروئید، داروهایی که آثار مواد نیروزا را پنهان می‌کنند. اما این همه ماجرا نیست. قهرمان سابق همچنین با اتهام قاچاق این مواد و تشویق دیگران به استفاده از این دارو‌ها مواجه است. میشل فراری، پزشک ایتالیایی در مرکز این سیستم خلافکارانهٔ پیشرفته قرار داشته است. فردی که برای دوپینگ‌های حرفه‌ای و بی‌رد واثرش دستمزدهای نجومی دریافت می‌کرده است.

پانزده هم تیمی در باره این رسوایی شهادت داده‌اند؛ از جمله فلوید لندیس و جورج هینکپی. آن‌ها گفته‌اند که آرمسترانگ چگونه مواد نیروزا را در یخچال خانه‌اش جاسازی می‌کرده و آنها را به استفاده از آن ترغیب می‌کرده است. چگونه از راه انتقال خون، آزمایش‌ها را دور می‌زده یا آنها را به تاخیر می‌انداخته است.

تبعات این رسوایی می‌تواند آینده قهرمان را به باد دهد. او پیش‌تر در برابر دادگاه شهادت داده است که هیچگاه از داروهای نیروزا استفاده نکرده است، مجازات شهادت دروغ در آمریکا حبس است. احتمالا وی باید ۳ میلیون یورو جایزه نقدی ۷ تور دو فرانس را هم بازپس دهد.

در این رابطه یورونیوز مصاحبه‌ای با میشل ریو، نویسنده گزارشی به نام «مبارزه علیه دوپینگ: چالشی برای بهداشت عمومی» انجام داده است.

یورونیوز: میشل ریو روز بخیر شما نویسنده گزارشی به نام «مبارزه علیه دوپینگ: چالشی برای بهداشت عمومی» هستید که گزارش شما در ماه مه گذشته در آکادمی پزشکی فرانسه مطرح شد.
آیا شما از گزارش و اتهامات وارده توسط آژانس مبارزه با دوپینگ آمریکا علیه لانس آرمسترانگ شوکه شده‌اید؟

میشل ریو: «خیر زیرا مدتی است که شایعاتی در دنیای ورزش در این مورد وجود دارد. دیگر اینکه از ماه ژوئن آژانس مبارزه با دوپینگ آمریکا اخطاریه ای به آرمسترانگ، برونییل و دکتر فراری داده بود و پس از آن اعلامیه رسمی روز چهارشنبه که سر وصدای زیادی به پا کرد و چیز تازه‌ای جز تایید اخطاریه قبلی نداشت.»

یورونیوز: آزمایشهای دوپینگ لانس آرمسترانگ هیچگاه رسما مثبت نبوده چگونه یک قهرمان مانند آرمسترانگ توانسته برای مدت زیادی از کنترل دوپینگ در امان بماند؟

میشل ریو: «توضیحش بسیار آسان است. اول آنکه فراموش نکنید که هدف اصلی وی تور دو فرانس بود و همچنین فراموش نکنیم که در سال ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ ردیابی اریتروپوئتین وجود نداشت و از سال ۲۰۰۱ ردیابی آن آغاز شد.
سپس بین سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۵ هنوز انتقال خون یکی به دیگری ردیابی نشده بود و امروز نیز انتقال خون به صورت انفرادی هنوز قابلیت ردیابی ندارد.
و آخر اینکه در آن زمان قواعد فدراسیون دوچرخه سواری ایجاب می‌کرد که تنها نفرات اول هر مرحله و نفرات اول رده بندی کلی تحت کنترل اتوماتیک قرار گیرند. و البته کنترلهای دیگری بود که به صورت تصادفی انجام می شد. واین بدان معناست که تمام کنترلها و نمونه برداریها از قبل برنامه ریزی شده بود و این امر موجب شد تا برخی با برنامه ریزی از کنترلهای قابل پیشبینی فرار کنند.»

یورونیوز: آژانس مبارزه با دوپینگ آمریکا گزارش خود را به فدراسیون بین المللی دوچرخه سواری ارسال کرده است به نظر شما تصمیم فدراسیون چه خواهد بود؟

میشل ریو: «من نمی‌توانم از قول فدراسیون بین المللی دوچرخه سواری صحبت کنم. ممکن است که فدراسیون در وضعیت حساسی قرار گیرد. آیا باید تمام عناوین وافتخارات آرمسترانگ را پس گرفت؟ آیا باید به نظرات کار‌شناسان رجوع کرد؟ آیا باید اعلام کنند که بین سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ تور دو فرانس هیچ برنده‌ای ندارد؟ در یک وضعیت بسیار پیچیده قرار داریم و باید موقعیت فدراسیون بین المللی دوچرخه سواری را درک کرد.

فدراسیون همیشه در بزرگداشت و مراسم قهرمانی آرمسترانگ شرکت داشته و اکنون مجبور است تا این بت و اسطوره دوچرخه سواری را بشکند، کار آسانی نیست و فدراسیون بین المللی دوچرخه سواری تنها نیست و این موضوع به همه مربوط می‌شود.»

یورونیوز: با امکاناتی که امروز برای تقلب و دوپینگ پیش از کنترل وجود دارد آیا در مبارزه علیه دوپینگ از پیش بازنده نیستیم؟

میشل ریو: «فکر نمی‌کنم مبارزه را از پیش باخته باشیم همانطوری که ملاحظه می‌کنید پرونده موجود که باید اعتراف کرد که یک مورد برجسته به شمار می‌رود، اگر تا انتها پیش رود درس بزرگی برای کسانی خواهد بود که دوپینگ می‌کنند و یا خواهند کرد. زیرا به وضوح می‌بینیم که کسی از تیرراس یک کنترل و مجازات در امان نخواهد بود. و این از نظر من برای آینده بسیار پر اهمیت است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه نشان لژیون دونور را از بشار اسد پس می گیرد

وال استریت ژورنال: آمریکا با قطعنامه پیشنهادی اروپا علیه ایران در شورای حکام مخالفت کرده است

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد