نخست وزیر جدید عراق در دیدار با سفیر آمریکا: عراق مبدا تجاوز به کشورهای همسایه نخواهد بود

Mustafa al-Kahdimi
Mustafa al-Kahdimi Copyright HO/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید عراق پس از تشکیل نخستین جلسه کابینه خود با سفرای ایالات متحده و ایران در این کشور دیدار کرد.

آگهی

مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید عراق پس از تشکیل اولین جلسه کابینه خود، با سفرای ایالات متحده و ایران در این کشور دیدار کرد.

آقای کاظمی که بعد از رای‌زنی‌های طولانی در پارلمان عراق بالاخره توانست اعتماد نمایندگان مجلس این کشور را کسب کند روز شنبه ۹ مه پذیرای سفرای ایران و آمریکا بود.

آقای کاظمی ابتدا در ملاقات با ماتیو تولر سفیر آمریکا در عراق از اهمیت همکاری میان دو کشور گفت و بر لزوم حفظ امنیت و ثبات در منطقه تاکید کرد. نخست وزیر جدید عراق همچنین خطاب به سفیر آمریکا گفت که کشورش «صحنه تصفیه حساب‌ها و تعدی به کشورهای همسایه یا دوست نخواهد بود.»

در این دیدار ماتیو تولر هم ضمن تبریک به کاظمی به نخست وزیر عراق اطمینان داد که واشنگتن آماده پشتیبانی و حمایت از دولت جدید است.

نخست وزیر عراق پس از این دیدار با ایرج مسجدی، سفیر ایران در این کشور نیز گفتگو کرد.

آقای کاظمی در این دیدار تاکید کرد که بغداد مشتاق است روابط خوبی با ایران و دیگر کشورهای همسایه برقرار کند. او همچنین در ادامه تاکید کرد که اجازه نخواهد داد کشورش به گذرگاه یا مکانی برای تروریسم یا تجاوز به کشوری دگیر تبدیل شود.

مصطفی کاظمی یک ماه قبل و پس از آنکه عدنان زرفی از پذیرش مسئولیت نخست وزیری این کشور انصراف داد از سوی برهم صالح، رئيس جمهوری این کشور مسئول تشکیل کابینه و کسب رای اعتماد از پارلمان عراق شد.

پیش از کاظمی، محمد توفیق علاوی و عدنان زرفی نتوانسته بودند در جلب حمایت پارلمان عراق موفق شوند و از دور خارج شدند. مصطفی کاظمی سرانجام توانست به خلا موجود در دولت این کشور پایان دهد و بعد از جلب حمایت فراکسیون‌های مختلف سیاسی در پارلمان این کشور، روز شنبه ۹ مه نخستین جلسه کابینه خود را با حضور وزرای جدید برگزار کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا دولت جدید عراق به دنبال تقویت روابط با عربستان سعودی است؟

سایه سنگین داعش بر سر عراق؛ نگرانی‌ها از بازگشت تنش و ناآرامی

در پی استعفای عدنان زرفی مصطفی کاظمی مامور تشکیل دولت عراق شد