سایه سنگین داعش بر سر عراق؛ نگرانی‌ها از بازگشت تنش و ناآرامی

سایه سنگین داعش بر سر عراق؛ نگرانی‌ها از بازگشت تنش و ناآرامی
Copyright AP Photo/Bullit Marquez
Copyright AP Photo/Bullit Marquez
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در روزهای اخیر حملات ستیزه‌جویان داعش در عراق شدت یافته و چندین نفر از نیروهای امنیتی عراق و اعضای گروه حشد شعبی به قتل رسیده‌اند.

آگهی

شدت‌گیری حملات نظامی داعش در مناطق مختلفی از عراق، نگرانی‌ها از بالا گرفتن دوباره آتش بحران در این کشور را افزایش داده است.

با ادامه بی‌ثباتی‌های سیاسی در عراق و عدم تشکیل دولت، تنش‌ها به حوزه نظامی در عراق تسری یافته است. در هفته‌های اخیر گروه داعش با انجام حملات پراکنده در استان صلاح‌الدین در شمال عراق تعدادی از نیروهای حشد شعبی (شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران) را به قتل رساندند.

با ادامه تنش‌ها و افزایش حملات داعش، شماری از نمایندگان و سیاستمداران استان صلاح‌الدین همچنین برخی از استان‌های شمالی و غربی عراق، خواستار اخراج نیروهای حشد شعبی از شهرهایی شدند که اهل سنت در آنجا حضور دارند. این گروه همچنین از دولت مرکزی عراق خواستند برای تضمین امنیت این مناطق از نیروهای آمریکایی استفاده شود.

این در حالی است که دسته‌ای دیگر از سیاستمداران عراقی، آمریکا را به حمایت از گروه داعش و قدرت‌گیری دوباره این گروه در عراق متهم می‌کنند.

در همین راستا گروه حشد شعبی از روز گذشته یعنی دوشنبه ۴ مه طی عملیاتی در استان انبار عراق، گروهی از ستیزه‌جویان داعش را از پای در آورد و چندین نفر را نیز دستگیر کرد. در بیانیه منتشر شده از سوی این گروه، کشته شدن سه فرمانده اصلی عملیاتی داعش در این منطقه تایید شده است.

احمد نصرالله، جانشین فرماندهی عملیات نیروهای حشد شعبی در استان انبار عراق روز سه‌شنبه از پایان یافتن عملیات «شیران صحرا» خبر داد و گفت: «با انجام این عملیات چندین منطقه در غرب استان انبار از حضور نیروهای تروریستی داعشی پاکسازی شد.»

در همین راستا قاسم المعموری یکی از فرماندهان گروه حشد شعبی، آمریکا را متهم کرد که با ستیزه‌جویان داعش همکاری و همراهی دارد.

این در حالیست که حملات پراکنده داعش در مناطق مختلف عراق همچنان ادامه دارد و بیم احیای دوبارۀ این گروه در میان افکار عمومی عراق پررنگ‌تر از هر زمان دیگری است. روز گذشته منابع خبری از کشته و مجروح شدن شماری از نیروهای امنیتی و حشد شعبی عراق طی درگیری با عناصر داعش در بخش‌های مختلفی از عراق همچون سامرا، صلاح‌الدین دیالی و بغداد خبر دادند.

شبکه المیادین گزارش می‌دهد روز دوشنبه ۴ مه، عوامل داعش به چندین پایگاه حشد شعبی در شمال سامرا حمله کرده و چند نفر از نیروهای آن را به قتل رساندند.

واکنش ایران

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران از «جان گرفتن مجدد تروریست‌ها» ابراز نگرانی کرد.

آقای موسوی با اشاره به اینکه ایران از نزدیک تحولات عراق را دنبال می‌کند گفت: «ممکن است اقدامات تروریستی جدید داعش با خواست مشروع مردم، دولت و پارلمان عراق در خصوص پایان یافتن حضور نیروهای آمریکایی در این کشور مرتبط باشد و آمریکایی‌ها بخواهند نشان دهند اگر آنها نباشند امنیت در عراق مورد تهدید قرار می‌گیرد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین تصریح کرد: «ما همانطور که از قبل در کنار دولت و ملت عراق در مبارزه با داعش و تروریست‌ها بودیم، امروز هم در کنار آنها ایستاده و هر کمکی بخواهند دریغ نخواهیم کرد و حمایت خود را از عراق به صورت علنی و عملی اعلام کرده و خواهیم کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر جدید عراق در دیدار با سفیر آمریکا: عراق مبدا تجاوز به کشورهای همسایه نخواهد بود

واشنگتن با تمدید مجوز خرید برق ایران، از تشکیل دولت جدید عراق استقبال کرد

حملات آمریکا به پایگاه‌های شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران؛ بغداد: حمله به حاکمیت عراق و محکوم است