Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واشنگتن با تمدید مجوز خرید برق ایران، از تشکیل دولت جدید عراق استقبال کرد

واشنگتن با تمدید مجوز خرید برق ایران، از تشکیل دولت جدید عراق استقبال کرد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده که با توجه به تنش‌های جاری و منطقه‌ای با ایران بیش از هر زمان دیگری نیازمند تقویت موقعیت خود در عراق است به بغداد اجازه داده تا برای یک دوره جدید ۱۲۰ روزه بدون برخوردار شدن از تحریم‌های وضع شده علیه ایران از تهران برق خریداری کند.

آگهی

در پی کسب رای اعتماد از سوی رئیس دولت جدید عراق توسط پارلمان این کشور،‌ ایالات متحده آمریکا ضمن استقبال از این امر معافیت اعطا شده به بغداد برای خرید برق از تهران را برای دوره‌ای دیگر تمدید کرد.

دولت عراق چهارشنبه شب بالاخره پس از پنج ماه بلاتکلیفی و هدایت موقت توسط عادل عبدالمهدی،‌ نخست وزیر مستعفی این کشور صاحب رئیس جدید شد.

نمایندگان پارلمان عراق در نشستی ویژه در نهایت به مصطفی کاظمی، نخست وزیر این کشور رای اعتماد دادند تا وی از روز پنجشنبه به صورت رسمی کار دشوار ادامه امورات اجرایی کشور را به دست بگیرد.

مهم‌ترین کاری که آقای کاظمی در روزهای پیش رو باید انجام دهد معرفی وزرا و گرفتن رای اعتماد برای آنها در پارلمان است.

نخست وزیر جدید و ۵۳ ساله عراق در حالی چهارشنبه شب مقابل نمایندگان ماسک زدۀ پارلمان سوگند یاد کرد که کشورش جدا از دست و پنجه نرم کردن با بحران‌های اقتصادی و دیپلیماتیک، حالا باید تبعات سنگین شیوع ویروس کرونا را نیز به دوش بکشد؛‌ معضلی که با لزوم طرح سیاست‌های ریاضت اقتصادی و به تبع آن تهدید‌های ناشی از بروز اعتراض‌ها و ناآرامی‌های جدید همراه خواهد بود.

برگ برنده مصطفی کاظمی،‌ نخست وزیر جدید و رئیس پیشین سازمان اطلاعات ملی عراق اما جلب حمایت هم‌زمان تهران و واشنگتن است.

نخست وزیر جدید عراق ساعاتی پس از ادای سوگند در پارلمان پیام تبریک مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا را از طریق تلفن دریافت کرد.

ایالات متحده که با توجه به تنش‌های جاری و منطقه‌ای با ایران بیش از هر زمان دیگری نیازمند تقویت موقعیت خود در عراق است بواسطه این پیام تلفنی به بغداد اجازه داده است تا برای یک دوره جدید ۱۲۰ روزه بدون برخوردار شدن از تحریم‌های وضع شده علیه ایران، از تهران برق خریداری کند.

مایک پمپئو در تماس تلفنی به مصطفی کاظمی،‌ نخست وزیر جدید عراق یادآور شده که این مجوز «نشان دهنده خواست و عزم ایالات متحده برای کمک به ایجاد شرایط لازم جهت موفقیت دولت جدید عراق است.»

وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص ضمن اشاره به استقبال مایک پمپئو از شکل گیری دولت جدید در عراق اعلام کرده که وی همچنین لزوم انجام اصلاحات، مقابله با فساد و مهار بحران ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹ را به طرف عراقی یادآور شده است.

واردات انرژی از ایران توسط دولت عراق تاکنون همواره با معافیت از تحریم‌های واشنگتن همراه بوده است. بغداد پیش‌تر و در پی تشدید فشارهای اقتصادی به ایران با ابراز نگرانی نسبت به احتمال قطع این معافیت‌ها خواستار تمدید سه ماهه مجوز خرید گاز و برق از تهران شده بود.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید عراق جانشین عادل عبدالمهدی شده است که در پی افزایش ناآرامی‌های اجتماعی و اعتراض‌ها به وخامت وضعیت اقتصادی،‌ نابسامانی در ارائه خدمات عمومی و نیز دخالت‌ کشورهای خارجی در امور داخلی عراق مجبور به استعفا شد.

آقای کاظمی از همین امروز،‌ پنجشنبه هفتم ماه مه باید خود را برای چالش‌های جدی در اداره امور کشور آماده کند که مهم‌ترین آنها کاستن از تبعات سنگین شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد از پیش متزلزل عراق و اقدامی فوری و جایگزین برای جبران خسارات ناشی از افت چشمگیر درآمدهای نفتی است.

به این مجموعه باید آمادگی دولت جهت مقابله با ناآرامی‌های احتمالی جدید، سر و سامان دادن به روابط دیپلماتیک و نیز تعامل با طبقه سیاسی به شدت متشتت در عراق پس از سرنگونی صدام حسین را اضافه کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه سنگین داعش بر سر عراق؛ نگرانی‌ها از بازگشت تنش و ناآرامی

اینفلوئنسر عراقی و ستاره «تیک تاک» به ضرب گلوله در بغداد کشته شد

حملات پهپادی به مقر پیشمرگه‌های کرد؛ اقلیم کردستان شبه‌نظامیان تحت حمایت بغداد را متهم کرد