Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

کشمیر تحت کنترل هند در پی کشته شدن رهبر شورشیان برای سومین روز متوالی ناآرام است

کشمیر تحت کنترل هند در پی کشته شدن رهبر شورشیان برای سومین روز متوالی ناآرام است
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای دولتی هند روز چهارشنبه در یک درگیری مسلحانه با شورشیان، ریاض نیکو، فرمانده شورشیان و دستیارش را کشتند و به دنبال آن معترضان با پلیس درگیر شدند.

آگهی

اعتراضات و درگیری‌ها در مخالفت با دولت هند روز جمعه برای سومین روز متوالی و به دنبال کشته شدن رهبر ارشد شورشیان توسط نیروهای هند، ادامه یافت.

نیروهای دولتی هند روز چهارشنبه در یک درگیری مسلحانه با شورشیان، ریاض نیکو، فرمانده شورشیان و دستیارش را کشتند.

روز جمعه معترضان به نیروهای دولتی هند که با شلیک گلوله و گاز اشک آور با آنها روبرو شده بودند، سنگ پرتاب کردند.

مقامات بیمارستانی در کشمیر گفته اند که در درگیری‌های روزهای اخیر، دست کم یک نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شده‌اند. یک پزشک به شرط ناشناس ماندن گفته است که حداقل دو نفر با گلوله زخمی شده‌اند.

ساکنان روستای محل تولد رهبر کشته شده شورشیان گفته‌اند که نیروهای دولتی پنجشنبه وارد این روستا شدند و ساکنان را به خرابکاری متهم کردند و چادری را که آنها برای عزاداری مرگ ریاض نیکو برپا کرده بودند، تخریب کردند.

مقامات هندی با هدف خنثی کردن اعتراضاتی که می تواند در تشییع جنازه ریاض نیکو و دستیارش به وقوع بپیوندد از تحویل جنازه‌های این دو به خانواده‌هایشان سر باز زده‌اند. نیروهای امنیتی هند، اجساد این دو را در یک قبرستان کوهستانی در ۱۰۰ کیلومتری روستای زادگاهش دفن کرده‌اند.

ریاض نیکو ۳۵ ساله، رهبر «حزب المجاهدین»، بزرگترین گره شورشی در منطقه کشمیر بود که پیشرو شورش مسلحانه علیه دولت هند بشمار می رفت و هند کشته شدن او را پیروزی بزرگی علیه شورشیان توصیف کرده است.

مقامات هندی همچنین از روز چهارشنبه خدمات تلفن همراه و اینترنت را قطع کرده‌آند تا رسانه ها در جریان اخبار اعتراضات در این منطقه نباشند.

هند که کشوری با اکثریت هندو است از سال ۲۰۱۹ وضعیت نیمه خودمختار کشمیر را که جمعیتش عمدتا مسلمان هستند، لغو کرده است و قوانین فدرال را مستقیما در این منطقه اعمال می کند. از آن زمان تاکنون هند به سرکوب گسترده مخالفان اقدام کرده است و تلاش دارد خبرهای این منطقه به بیرون درز پیدا نکند.

هند و پاکشتان هر کدام بخشی از منطقه کشمیر را تحت کنترل خود دارند اما هر دو کشور مدعی حاکمیت بر کل منطقه کشمیر هستند. شورشیان از سال ۱۹۸۹ علیه استیلای دولت هند در منطقه کشمیر می جنگند. تاکنون ۷۰ هزار نفر در این مناقشه جانشان را از دست داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به سفر بحث برانگیز نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا به کشمیر

«پیکر زن میدان جنگ نیست»؛ زنان هندی خانه فرد مظنون در پرونده تجاوز جنسی را به آتش کشیدند

شورش، غارت و نابسامانی در کالدونیای جدید ماکرون را به این قلمرو فرانسه کشاند