ایران برای خانواده قربانیان سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی معافیت سربازی در نظر گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ایران برای خانواده قربانیان سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی معافیت سربازی در نظر گرفت
کپی رایت  AP

مقامات ایران می‌گویند که برای خانواده قربانیان حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی امتیاز معافیت از سربازی در نظر گرفته‌اند.

رئیس سازمان نظام وظیفه نیروی انتظامی روز دوشنبه با تایید این مطلب یادآور شد که آن دسته از جان باختگان سانحه هوایی یاد شده که تابعیت ایرانی داشتند شهید به حساب آمده و خانواده آنها از امتیازات قانون خدمت وظیفه عمومی بهره‌مند خواهند شد.

خبرگزاری‌های داخلی در ایران با انعکاس این خبر به نقل از تقی مهری،‌ رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی آورده‌اند: «برابر قانون خدمت وظیفه عمومی کلیه فرزندان ذکور شهدا از خدمت سربازی معاف می‌شوند و در صورتی که شهید فاقد فرزند ذکور باشد به ازای هر شهید یک نفر از برادران وی از انجام خدمت سربازی معاف می شود.»

این اظهارات در حالی ایراد می‌شود که شماری از خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲ تهران-کی‌یف همچنان نسبت به پنهان‌کاری و عدم شفافیت مقامات ایرانی در خصوص این ماجرا معترض‌اند و خواهان آن هستند که از روند تحقیقات درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی و نیز جریان بازخوانی جعبه سیاه به صورت کامل مطلع شوند.

درخواست شفافیت از سوی خانواده قربانیان ظاهرا خریدار زیادی در میان مسئولان ایرانی ندارد؛ به نحوی که یک نماینده مجلس ایران به تازگی ضمن محرمانه خواندن پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی خطاب به خانواده قربانیان گفته بود که نباید با این مسئله احساسی برخورد کرد.

محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده مجلس ایران با اشاره به اینکه پرونده یاد شده زوایای مختلف دارد تصریح کرده بود: «در تمام کشورها، مسائل نظامی را جلوی هر کسی نمی‌گذارند. خانواده‌ها فراموش نشده‌اند، اما هر شب هم به آنها نمی‌گویند امروز حالتان چطور بود.»

حسن رضایی‌فر رئیس تیم تحقیقات ایران در ماجرای سرنگونی هواپیمای اوکراینی، پیش از این اعلام کرده بود که از نمایندگان هشت کشوری که در این پرونده دخیل هستند دعوت کرده به آزمایشگاهی در اروپا سفر کنند تا با حضور آنها روند دانلود و پردازش داده‌های جعبه سیاه آغاز شود. اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و موانعی که در انجام سفرهای بین‌المللی بوجود آمده است، مدعوین خواستار به عقب افتادن روند دانلود اطلاعات جعبه سیاه شده‌اند.

هواپیمای خطوط هوایی اوکراین با شماره پرواز PS752 هشت ژانویه (۱۸ دی) فرودگاه بین‌المللی تهران را به مقصد کی‌یف ترک کرد، اما لحظاتی پس از برخاستن از باند، با اصابت دو موشک پدافند سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن که از ۵ ملیت مختلف بودند، کشته شدند.

ایران درنهایت با سه روز تاخیر علت این حادثه را خطای انسانی اعلام کرد و مسئولیت آن را پذیرفت اما با وجود آنکه توانایی بازخوانی جعبه سیاه هواپیما را نداشت، برای مدت‌ها حاضر به تحویل آن به یکی از کشورهای دارای تخصص در این زمینه نیز نشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید