پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از صندوق ارزی؛ معاون روحانی: فرد متخلف توان مالی ندارد

سوگواری خانواده خدمه پرواز هواپیمایی اوکراین که در ایران ساقط شد
سوگواری خانواده خدمه پرواز هواپیمایی اوکراین که در ایران ساقط شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که وقتی فرد متخلف قادر به تامین رقم غرامت نیست، از بودجه اختصاص داده شده به دستگاه اجرایی مربوطه باید تامین شود.

آگهی

در حالی که اوکراین همچنان بر تعیین رقم غرامت هواپیمای مسافربری این کشور پس از روشن شدن جزئیات سانحه ساقط شدن آن تاکید دارد، دولت ایران تصمیم گرفته ۲۰۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی این کشور به این امر اختصاص دهد.

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران اعلام کرده که غرامت هواپیمای ساقط شده اوکراینی از محل صندوق توسعه ملی به بازماندگان قربانیان آن و کشور اوکراین پرداخت خواهد شد. البته خانم جنیدی خاطر نشان کرده که شاید منبع جایگزینی برای پرداخت این غرامت تعیین شود ولی فعلا صندوق توسعه ملی به عنوان منبع تامین این رقم تعیین شده است.

معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران همچنین تاکید کرده که وقتی فرد متخلف قادر به تامین این رقم نیست، از بودجه اختصاص داده شده به دستگاه اجرایی مربوطه باید تامین شود.

این اظهار نظر خانم جنیدی در واکنش به منتقدانی صورت گرفته که پرداخت غرامت از محل صندوق بین نسلی مردم ایران را مورد نکوهش قرار داده بودند.

سپاه پاسداران ایران پیشتر اعلام کرده بود که شلیک موشک به سمت هواپیمای مسافربری را که از تهران عازم کی یف بود، ناشی از خطای انسانی بوده است.

در همین حال، روزنامه شرق، روز سه‌شنبه خبر داده بود که دولت حسن روحانی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ ردیفی خاص برای پرداخت ۲۰۰ میلیون یورو بایت غرامت ساقط شدن هواپیمایی اوکراینی از محل صندوق توسعه ملی در نظر گرفته است؛ رقمی که در صورت تصویب آن در مجلس ایران زودتر از ماه مارس آینده قابل پرداخت نخواهد بود.

مجلس ایران پس از جلب نظر رهبر ایران، ۱۷ دی ماه سال گذشته ۲۰۰ میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی را با هدف حمایت از فعالیت‌های سپاه قدس در منطقه اختصاص داده بود.

در مقابل، یوگنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین روز سه‌شنبه ضمن استقبال از تصمیم دولت ایران به رادیو فردا گفته بود که طی آخرین دور مذاکرات طرف، ایران آمادگی خود را برای پرداخت غرامت مساوی به خانواده‌های قربانیان این پرواز اعلام کرده بود. او افزود که تاکنون بررسی رقم غرامت آغاز نشده چرا که ابتدا باید دلایل رخداد این سانحه روشن شود.

سومین دور مذاکرات ایران و اوکراین در مورد پرونده ساقط شدن هواپیمای مسافربری هواپیمای اوکراینی سوم دسامبر آینده برگزار خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ که به شرکت هواپیمایی اوکراین تعلق داشت ۸ ژانویه(۱۸ دی) گذشته با اصابت موشک سپاه پاسداران ایران در نزدیکی تهران ساقط شد که در نتیجه آن ۱۷۶ مسافر و خدمه این پرواز که اکثر آنها ایرانی بودند، جان خود را از دست دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سالگرد سرنگونی پرواز ۷۵۲؛ هواپیمایی اوکراین خواستار افزایش «فشارها» بر ایران شد

ایران برای خانواده قربانیان سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی معافیت سربازی در نظر گرفت

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد