جو بایدن: قصد ندارم مکان سفارت آمریکا در بیت‌المقدس را تغییر دهم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
جو بایدن: قصد ندارم مکان سفارت آمریکا در بیت‌المقدس را تغییر دهم
Copyright  AP Photo/Matt Rourke

جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌روی ایالات متحده آمریکا می‌گوید که در صورت پیروزی در این انتخابات نیز بیت‌المقدس همچنان مقر سفارت آمریکا در اسرائیل باقی خواهد ماند.

آقای بایدن روز چهارشنبه تاکید کرد که اگرچه با تصمیم دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ میلادی برای تغییر مکان سفارت از تل‌آویو به این شهر مخالف بوده، اما در صورت پیروزی در انتخابات، تغییری در خط مشی کنونی واشنگتن در این موضوع نخواهد داد.

او گفت اگرچه هرگونه تغییر مکان باید در چهارچوب توافق صلح خاورمیانه میان اسرائیلی‌ها و فللسطینی‌ها انجام می‌شد «اما اکنون این کار انجام شده و من نیز قصد ندارم دوباره سفارت آمریکا را به تل‌آویو برگردانم».

وضعیت ویژه شهر بیت‌المقدس یکی از مهمترین موضوعات مورد اختلاف میان اعراب و اسرائیلی‌هاست. اسرائیل در سال ۱۹۶۷ میلادی کنترل بخش شرقی این شهر را به دست آورد و بعدها آن را به سرزمین‌های خود ملحق کرد؛ اقدامی که از سوی جامعه بین‌الملل به رسمیت شناخته نشد.

اسرائیل این شهر را پایتخت غیرقابل تجزیه خود می‌داند اما در مقابل فلسطینی‌ها نیز بر این باورند که بخش شرقی شهر بطور غیرقانونی اشغال شده است و این منطقه را پایتخت دولت آینده خود می‌خوانند.

دونالد ترامپ که بارها اعلام کرده است تا کنون هیچ رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا به اندازه او پشتیبان اسرائیل نبوده، با تصمیمی که در دسامبر ۲۰۱۷ میلادی برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به این شهر مقدس گرفت، وضع موجود را به هم ریخت.

جو بایدن تاکید کرده است که کنسولگری کشورش در بیت‌المقدس را دوباره بازگشایی خواهد کرد «تا فلسطینی‌ها و دولت من از این مسیر بتوانند اقدامات لازم را برای زنده نگه داشتن چشم انداز "راه حل دو دولت" انجام دهند».

آقای بایدن که در دوران فعالیت به عنوان معاون رئیس جمهوری آمریکا رابطه خوبی با بنیامین نتانیاهو نداشت، پیش از این ضمن انتقاد از عملکرد اسرائیل اعلام کرده بود: «ما نباید از گفتن حقیقت به دوستان نزدیکمان بترسیم... راه حل دو دولت بهترین راه حل برای تضمین آینده‌ای صلح آمیز برای اسرائیل به عنوان کشوری یهود و دموکراتیک است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید