Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شیوع ویروس کرونا؛ از احتمال ابتلای مجدد به «کووید ۱۹» چه می‌دانیم؟

شیوع ویروس کرونا؛ از احتمال ابتلای مجدد به «کووید ۱۹» چه می‌دانیم؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نگرانی‌ها از احتمال ابتلای مجدد به ویروس جدید کرونا پس از آن افزایش پیدا کرد که مقامات کره‌جنوبی اعلام کردند که تست کرونای شماری از بهبودیافتگان از بیماری «کووید ۱۹» بار دیگر مثبت بوده است.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که شواهدی دال بر اینکه تولید پادتن بیماری «کووید ۱۹» در بدن مبتلایان به ویروس جدید کرونا مانع از ابتلای دوباره آنها به این بیماری می شود وجود ندارد.

این نهاد بین المللی به همین دلیل با صدور گواهی مصونیت در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» برای بهبودیافتگان مخالفت کرده است. کارشناسان سازمان جهانی بهداشت بر این باور هستند که مصونیت مبتلایان در برابر ابتلای دوباره اثبات نشده است.

مقامات سازمان جهانی بهداشت نگران هستند که دولت های مختلف با صدور گواهی مصونیت به افرادی که بدنشان پادتن (آنتی بادی) نوع جدید ویروس کرونا را تولید کرده است در عمل به شیوع بیشتر این ویروس کمک کنند.

نگرانی ها از احتمال ابتلای مجدد به ویروس جدید کرونا پس از آن افزایش پیدا کرد که مقامات کره جنوبی اعلام کردند که تست کرونای شماری از بهبودیافتگان از بیماری «کووید ۱۹» بار دیگر مثبت بوده است. ثبت موارد مشابهی در چین و ژاپن نیز بر شک و تردید دانشمندان نسبت به مصونیت بدن بهبودیافتگان در برابر ابتلای مجدد افزوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP

آیا احتمال ابتلای دوباره به بیماری «کووید ۱۹» وجود دارد؟

ویروس جدید کرونا و بیماری همه گیر «کووید ۱۹» به دلیل اینکه تنها چند ماه پیش برای اولین بار در بدن انسان مشاهده شد جنبه های ناشناخته زیادی برای دانشمندان دارد. بدن افرادی که تا کنون به دیگر انواع ویروس کرونا مبتلا می شدند پادتنی تولید می کرد که آنها را برای چند ماه و گاه چند سال در برابر ابتلای مجدد مصون نگه می داشت. با این حال در مورد نوع جدید ویروس جدید کرونا (SARS-CoV-2) که پس از شیوع در شهر ووهان چین به سطح همه گیری در جهان رسید هنوز داده های علمی قابل اتکا وجود ندارد.

سازمان جهانی بهداشت محتاطانه تاکید می کند که بدن اغلب افراد مبتلا به ویروس جدید کرونا پس از بهبودی پادتن (آنتی بادی) در برابر این ویروس تولید می کند. این پادتن به این افراد تا حدی آنها را در برابر ابتلای مجدد مصون می کند. با این حال سازمان جهانی بهداشت در حال تحقیق در مورد موارد ابتلای مجدد در کره جنوبی و کشورهای دیگر است. این سازمان به همین دلیل با اعطای گواهی مصونیت به بهبودیافتگان در کشورهای مختلف مخالف است.

نتیجه بررسی ها در مورد احتمال مجدد بهبودیافتگان به بیماری «کووید ۱۹» بر روند مبارزه با شیوع این ویروس طی ماه های آینده تاثیر زیادی خواهد گذاشت. اغلب کارشناسان بر این باور هستند که با توجه به زمان مورد نیاز برای تولید و آزمایش واکسن ویروس جدید کرونا، «ایمنی گله ای» و مصونیت بهبودیافتگان در مسیر مقابله با شیوع این ویروس اهمیت زیادی دارد.

گروهی از متخصصان احتمال می دهند که موارد گزارش شده از ابتلای مجدد در کره جنوبی و برخی کشورهای دیگر در واقع نتیجه اشتباه در تست کرونا پس از بهبودی آنها بوده است. به این معنا که از این افراد مدتی پس از ابتلا به «کووید ۱۹» تست کرونا گرفته شده و نتیجه آن منفی بوده است. پزشکان نیز براساس نتیجه همین تست آنها را بهبودیافته در نظر گرفته اند. این در حالی است که نتیجه تست به اشتباه منفی شده و ویروس همچنان در بدن آنها وجود داشته است.

از سوی دیگر دانشمندان بر این باور هستند که بقایای اسید ریبونوکلئیک یا «آر ان ای» (RNA) ویروس مدتی در بدن بهبودیافتگان باقی می ماند. امری که می تواند باعث شود تست کرونای بهبودیافتگان مثبت شود.

AP

آیا ویروس می تواند پس از بهبودی فرد مبتلا بار دیگر «فعال» شود؟

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در کره جنوبی همزمان با اعلام خبر تست مثبت کرونای شماری از بهبودیافتگان از «فعال شدن» دوباره ویروس در بدن آنها سخن گفت. این در حالی است که بسیاری از دانشمندان احتمال «فعال شدن» دوباره ویروس جدید کرونا در بدن را زیاد نمی دانند.

پیش از این نتیجه یک تحقیق نشان داده بود که نتیجه تست کرونا (بررسی وجود ویروس در بینی و گلو) از بهبودیافتگان از بیماری «کووید ۱۹» می تواند «روزها و حتی هفته ها» پس از بهبودی مثبت شود. با این حال این امر به معنای ابتلای مجدد آنها به ویروس جدید کرونا و یا «فعال شدن» دوباره این ویروس در بدن آنها نیست.

با این حال تحقیق در مورد گزارش هایی که از کره جنوبی و چین مبنی بر تست کرونای مثبت بهبودیافتگان دریافت شده است ادامه خواهد یافت. مقامات کره جنوبی اعلام کرده اند که تست کرونای بیش از دو درصد بهبودیافتگان بار دیگر مثبت بوده است. برخی داده ها از شهر ووهان در چین نیز نشان می دهد که نتیجه تست کرونای حدود پنج تا ۱۰ درصد گروهی از بهبودیافتگان مثبت شده است.

بهبودیافتگان تا چه مدت در برابر ابتلای مجدد مصون هستند؟

به گفته دانشمندان تاکنون زمان کافی برای تحقیق در مورد میزان مصونیت بهبودیافتگان در برابر ابتلای مجدد به بیماری «کووید ۱۹» وجود نداشته است. تعیین مدت مصونیت بهبودیافتگان در برابر ابتلای مجدد به این بیماری یکی از اهداف محققان در پژوهش های آینده خواهد بود.

نتیجه یک تحقیق دانشمندان چینی بر روی میمون ها نشان می دهد که آن دسته از میمون هایی که حالشان پس از ابتلا به ویروس جدید کرونا بهبود یافته بود در برابر ابتلای مجدد به این ویروس مصون بودند.

تاکنون تحقیقی در مورد مدت زمان مصونیت انسان ها در برابر ابتلای مجدد پس از بهبود یافتن از بیماری «کووید ۱۹» نشده است. اما نتایج تحقیق در مورد ویروس سارس (SARS) که نوع دیگری از ویروس کرونا محسوب می شود نشان داده است که بهبودیافتگان تا سه سال در برابر ابتلای مجدد مصون بودند. این مدت برای ویروس مرس (MERS) که نوع دیگری از ویروس کرونا است تنها یک سال بود.

دانشمندان تاکید می کنند که میزان مصنویت افراد در برابر ابتلای مجدد به ویروس جدید کرونا احتمالا به سیستم ایمنی بدن آنها نیز بستگی خواهد داشت. بدن انسان ها به یک شکل به بیماری «کووید ۱۹» واکنش نشان نمی دهد و در نتیجه احتمالا میزان تولید پادتن (آنتی بادی) در بدن آنها نیز به یک اندازه نخواهد بود. پیش از این برخی پژوهش ها نشان داده بود که سطح پادتن در بدن برخی از بهبودیافتگان از ویروس جدید کرونا کافی نبوده است.

یکی از فرضیه های موجود این است که بدن جوانان واکنش قاطع تری در مقابل ویروس جدید کرونا نشان می دهد. بر همین اساس سیستم ایمنی بدن آنها با تولید سطح بیشتری از پادتن در عمل به مصونیت بیشتر کمک می کند. با این حال تعیین مدت زمان مصونیت در مقابل ابتلای مجدد به تحقیق بیشتر نیاز دارد.

آگهی

پزشکان تا زمان دستیابی به داده های بیشتر در مورد مصونیت در مقابل ابتلای مجدد به «کووید ۱۹» به بهبودیافتگان از این بیماری همه گیر توصیه می کنند که به توصیه های بهداشتی از جمله فاصله گرفتن از افراد بیمار، شستشوی مرتب دست ها و پرهیز از سرفه و عطسه در مقابل دیگران عمل کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرار شبانه اسکی‌بازان بریتانیایی از قرنطینه کرونا در سوئیس

ابتلای مرموز ۶۱ خدمه کشتی آرژانتینی به کرونا با وجود سفر دریایی ۳۵ روزه

بانک مرکزی اروپا: احتمال انتقال کرونا از طریق اسکناس‌های یورو کم است