Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا موج دوم کرونا در صورت لغو زودهنگام قرنطینه اجتناب ناپذیر خواهد بود؟

چرا موج دوم کرونا در صورت لغو زودهنگام قرنطینه اجتناب ناپذیر خواهد بود؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از موج دوم شیوع ویروس جدید کرونا خروج از قرنطینه به شکل «تدریجی» و محتاطانه انجام شود.

آگهی

بسیاری از کشورها در حالی که هنوز شمار موارد جدید ابتلا به ویروس جدید کرونا سیر نزولی پیدا نکرده است از هم اکنون به دنبال برنامه ریزی برای مقابله با موج دوم شیوع این ویروس هستند.

چین به عنوان کانون اولیه شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» روز دوشنبه شاهد ثبت بیشترین موارد ابتلا به این بیماری طی یک ماه اخیر بود. موارد جدید ابتلا به ویروس جدید کرونا در چین روز دوشنبه به ۱۰۸ مورد رسید. به این ترتیب شمار مبتلایان جدید در این کشور طی ۴۸ ساعت بیش از دو برابر شده است. 

بنا به اعلام مقامات چین اکثر موارد جدید ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» موارد «وارداتی» است. به این معنا که افرادی که از خارج وارد چین شده اند به ویروس جدید کرونا مبتلا بودند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بسیاری از کشورهای آسیایی اطراف چین نیز که پیش از این تصور می شد موفق به کنترل شیوع ویروس جدید کرونا شده اند اکنون به دنبال بازگشت اتباعشان از خارج با افزایش موارد ابتلا به این ویروس روبرو شده اند. ژاپن و سنگاپور از جمله کشورهایی هستند که در ابتدا موفق به کنترل شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» شدند اما اکنون موارد جدید ابتلا در این کشورها سیر صعودی یافته است.

دانشمندان بر این باور هستند که هنوز عاملی که بتواند مانع از موج دوم شیوع ویروس جدید کرونا شود وجود ندارد. واکسن، داروی موثر و پدیده «ایمنی گله ای» از جمله عواملی است که می تواند مانع از موج دوم شیوع این ویروس شود. این در حالی است که تاکنون واکسن و درمانی برای بیماری «کووید ۱۹» کشف نشده است. 

از سوی دیگر کند شدن شیوع نوع جدید ویروس کرونا به دلیل گرم شدن هوا نیز تنها در حد یک فرضیه مطرح است و اثبات نشده است. متوسط دمای این روزهای سنگاپور ۳۰ درجه سانتیگراد بالای صفر است اما به نظر نمی رسد که این امر مانع از شیوع ویروس شده باشد. 

تنها عاملی که در حال حاضر می تواند مانع از موج دوم شیوع ویروس جدید کرونا شود «ایمنی گله ای» در جوامع مختلف است. این در حالی است که درصد ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» در کشورهای مختلف بسیار کمتر از سطح مورد نیاز برای ایجاد «ایمنی گله ای» تخمین زده می شود. به عنوان مثال مقامات فرانسه براساس اولین داده های به دست آمده تخمین می زنند که کمتر از ۱۵ درصد جمعیت این کشور به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا شده اند. حتی در اسپانیا که گمان می رود بسیاری از موارد ابتلا شناسایی نشده اند نیز بنا به تخمین ها تنها حدود ۴۰ درصد جمعیت مادرید به کرونا مبتلا شده اند. 

این در حالی است که به گفته دانشمندان برای ایجاد «ایمنی گله ای» باید بیش از ۶۰ درصد و حتی تا ۸۲ درصد جمعیت به این ویروس مبتلا شده باشند. بدن اکثر مبتلایان به ویروس جدید کرونا پادتن (آنتی بادی) بیماری «کووید ۱۹» را تولید می کند و به این ترتیب بدن مبتلایان در برابر ابتلای مجدد به بیماری مقاوم می شود.  

از سوی دیگر باید توجه داشت که پیش از این برخی تحقیق ها نشان داده است که سطح پادتن بیماری «کووید ۱۹» در بدن شماری از مبتلایان به اندازه ای نیست که آنها را در برابر ابتلای مجدد به این بیماری مقاوم کند. 

به این ترتیب به نظر می رسد که تنها راه مقابله با شیوع مجدد ویروس جدید کرونا در شرایط فعلی فاصله گذاری اجتماعی و اجرای قرنطینه است. در همین راستا سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که لغو «زود هنگام» قرنطینه در کشورها می تواند تبعات «مرگبار» داشته باشد و منجر به موج دوم شیوع بیماری شود. 

دانشمندان توصیه می کنند که برای جلوگیری از موج دوم شیوع ویروس جدید کرونا خروج از قرنطینه به شکل «تدریجی» و محتاطانه انجام شود. به گفته آنها تعطیلی طولانی مدت مدارس، دورکاری گسترده کارمندان و ادامه قرنطینه افراد سالمند می تواند به کشورها برای مقابله با موج دوم یا موج های بعدی شیوع بیماری «کووید ۱۹» کمک کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا جدا خوابیدن زوج‌ها فوایدی هم دارد؟

هشدار یک پزشک فرانسوی درباره تاثیر مصرف زیاد بادام روی افزایش وزن

پژوهشگران از کشف ریزپلاستیک‌‌ها در بافت آلت تناسلی مردان خبر دادند