Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بیشترین تعداد قربانیان ویروس‌کرونا در فرانسه از اقشار محروم هستند

 بیشترین تعداد قربانیان ویروس‌کرونا در فرانسه از اقشار محروم هستند
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمارها نشان می دهند که نرخ ابتلا و مرگ و میر قربانیان کرونا در برخی از حومه های محروم پاریس بیشتر از معدل کل آمار در فرانسه است. دلیل آن را می توان در اختلافات طبقاتی و محرومیت جستجوکرد.

آگهی

این جمله را بسیار شنیده ایم: «ویروس کرونا فقیر و غنی نمی شناسد» با این حال اعداد و ارقام اشتباه نمی کنند و خلاف آنرا ثابت می کند. از قربانیان در ایالات متحده که اکثریت را سیاهپوستان محله‌ها و شهرهای کم درآمد و فقیر تشکیل می دهند تا دیگر نقاط دنیا از جمله در فرانسه.

آمارها نشان می دهند که میزان مرگ و میر و ابتلا به کووید-۱۹ در فرانسه در حومه‌های فقیر و محروم بسیار بیشتر از محله‌ها و مناطق اعیان نشین است. نمونه آن «سن سن دنی» حومه شمالی پاریس است؛‌حومه‌ای که سال هاست نماد فقر و اختلاف طبقاتی در فرانسه است، امروز بیشترین قربانیان را در میان بیماران مبتلا به کویید-۱۹ دارد.

ژروم سالومون، دبیرکل سلامت و بهداشت فرانسه، هفته گذشته اعلام کرد آمار مرگ و میر در سن سن دنی، در هفته پایانی ماه مارس، ۶۳ درصد بوده است در حالی که همین آمار در شهر پاریس در همین هفته ۳۲ درصد گزارش شده است.

البته هنوز مقامات فرانسوی توضیحی درباره نابرابری نرخ مرگ و میر ارائه نکرده اند اما بی‌تردید یکی از دلایل آن استانداردهای پایین سلامت در حومه‌های فقیر فرانسه است.

استانداردهای پایین سلامت در حومه‌های فقیرنشین

آمارها نشان می دهند ساکنان این حومه پاریس که اغلب مهاجرنشین هستند، اغلب با بیماریهای مزمن، از جمله بیماریهای قلبی و عروقی و دیابت دست و پنجه نرم می کنند.

هم چنین بسیاری از افراد بالای ۶۵ سال در این حومه برخلاف بسیاری از فرانسوی‌ها رفتار درستی با بیماری‌های مزمن خود ندارند و آنطور که توصیه‌های پزشکی تاکید دارند، بطور منظم به دیدار پزشک نرفته و آزمایش‌های لازم را انجام نمی دهند. دلیل اصلی آن را می توان مشغولیت‌های فراوان قشر مستضعف دانست.

آمار بالای کشته‌ها در این حومه باعث شد تا امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری، این هفته به سن سن دنی برود و با شهروندان دیدارکند. وی از شهروندانی که بیماری‌های مزمن دارند خواست «حتی در صورت عدم بروز علائم بیماری کرونا به دیدار پزشکان و پرستاران بروند.»

در سراسر فرانسه پزشکان بیماران مزمن را تشویق می کنند تا درمان بیماری‌هایشان را خودرای متوقف نکنند و به دیدار پزشکان متخصص بروند.

عامل دیگر حرفه اغلب شهروندان در حومه‌های محروم فرانسه است.

شغلهای کلیدی که «دورکاری ناپذیرند»

بسیاری از ساکنان سن سن دنی، شغل و حرفه هایی دارند که انجام آن تنها با حضور فیزیکی امکان پذیر است. این در حالی است که در سراسر فرانسه ۴۰ درصد از شهروندان در حال دورکاری هستند اما بسیاری از کارگران روزمزد، کارمندان سوپرمارکت ها، کارمندان نظافت شهرداری‌ها و پیک‌های دوچرخه و موتوری امکان دورکاری ندارند و حقوق‌های پایه آنها به اندازه‌ای پایین است که امکان پس انداز و مرخصی در این روزها را نیز ندارند. اغلب این کارگران، بدلیل گرانی پایتخت فرانسه، پاریس،در حومه‌های اطراف از جمله در سن سن دنی اقامت دارند.

آنها در اولین روزهای شیوع ویروس کرونا، کمترین امکانات از جمله دست کش و یا ماسک نداشتند و همین مساله کافی بود تا بسیاری مبتلا به ویروس کرونا شده و یا عمال انتقال آن باشند. همزمان بدلیل گرانی اجاره ها، حتی در حومه‌های پاریس، تراکم جمعیت در آپارتمان‌ها بسیار بالاتر از استانداردهاست و شیوع ویروس آسانتر صورت می گیرد.

اتهام راست افراطی: «عدم رعایت فاصله گذاری‌های اجتماعی»

گروه‌های راست افراطی فرانسه ادعا می کنند که عامل اصلی قربانیان در حومه‌های این کشور عدم رعایت قوانین و محدودیت‌های مربوط به قرنطینه است.

راست‌های افراطی که از هر فرصتی برای حمله به مهاجرتباران فرانسوی دریغ نمی کنند می گویند شهروندان حومه‌های پاریس بدلیل «فرهنگ پایین» فاصله گذاریهای اجتماعی را رعایت نمی کنند. البته شواهد خلاف آنرا ثابت می کند. رئیس جمهوری فرانسه در دیدار از سن سن دنی از صبر و در خانه ماندن شهروندان و احترام فاصله گذاری های اجتماعی تشکرکرد.

http://www.apimages.com/metadata/Index/Virus-Outbreak-France/6b0a7de552d34e4d8f513e11db87a05c/14/0
ماکرون در حال تشکر از ساکنان سن سن دنیhttp://www.apimages.com/metadata/Index/Virus-Outbreak-France/6b0a7de552d34e4d8f513e11db87a05c/14/0

استفان پو، نماینده سن سن دنی، در مجلس ملی فرانسه معتقد است سخنان راست گرایان افراطی در این باره کاملا بی‌اساس است و موجب خشم می شود. وی می گوید: « باید به این مردمی که کارهای کلیدی این روزها را انجام می دهند، افتخار کرد. آنها هر روز صبح زود از خواب بیدار می شوند و اجازه می دهند تا در روزهای بحرانی، فرانسه هم چنان به زندگی ادامه دهد. بیاید همه باهم به تلاش و خدمت رسانی آنها احترام بگذاریم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی از افشای اطلاعات؛ فرانسه نسخه دیجیتالی گواهی «خروج اضطراری از خانه» را ارائه کرد

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد

انسان‌ها چگونه بدون واکسن زنده‌ ماندند؟